مهر خبر می دهد

خیز بلند اوراق تسهیلات مسكن

خیز بلند اوراق تسهیلات مسكن

آوا مسكن: متقاضیان خرید اوراق تسهیلات مسكن امروز در حالی با نرخ های 70 تا 75 هزار تومانی شوكه شدند كه باوجود ثبت چنین نرخ های فزاینده ای، دارندگان برگه ها از عرضه به بازار سرمایه خودداری می كنند.به گزارش آوا مسکن به نقل از مهر، با وجود گذشت ۶ روز از آغاز خرداد ماه، هنوز از عرضه اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن صادره در اردیبهشت امسال (تسه ۹۹۰۲) خبری نیست. در صورتیکه هر ماه با عرضه اوراق تسهیلاتی که اخیرا در اختیار دارندگان حساب سپرده ممتاز از طرف بانک عامل بخش مسکن تعلق می گیرد، بلافاصله شاهد عرضه حجم سنگین برای فروش بودیم.
اما در دو هفته اخیر و همزمان با رشد عجیب قیمت اوراق تسهیلات مسکن، دارندگان این برگه به امید افزایش بیشتر قیمت ها، از عرضه آنها خودداری می کنند.
در معاملات امروز (سه شنبه ۶ خرداد) بازار سرمایه، بیشتر نمادهای تسه زیرمجموعه اوراق تسهیلات مسکن، عملاً عرضه ای نداشتند و تنها نیمی از نمادهای فعال امروز معامله شدند که سبب شد تا قیمت برگه های عرضه شده به حدود ۷۵ هزار تومان برسد.
تنها نماد پُرفروش، تسه ۹۹۰۱ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در فروردین امسال) با ۱۸ هزار و ۵۰۰ برگه با ۶۵۰ فقره معامله بود؛ قیمت آن نیز ۷۴ هزار و ۶۷۰ تومان کشف شد.
نماد ۹۸۰۶ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در شهریور سال گذشته) با قیمت ۷۲ تا ۷۴ هزار تومان با فروش ۲ هزار و ۳۰۰ برگه از نمادهای معاملاتی گران قیمت امروز بود که در آستانه رسیدن به نرخ ۷۵ هزار تومانی بود.
اوراق تسهیلات فروردین ۹۷ نیز بااینکه تاریخ اعتبار آن منقضی شده، اما به کمک بانک مسکن بار دیگر وارد چرخه معاملات شد و توانست نرخ ۶۸ هزار تومانی در معاملات روز شنبه ۳ خرداد را تا سقف دامنه ۵ درصدی طی کرده و به ۷۱ هزار تومان در معاملات امروز برسد.
۶ نماد معاملاتی دیگر نیز بین ۷۴ تا ۷۵ هزار تومان امروز قیمت گذاری شدند در صورتیکه میزان برگه های فروش رفته آنها کمتر از هزار برگه بوده است؛ به جز نماد ۹۷۰۶ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در شهریور ۹۷) که ۵ هزار برگه در معاملات امروز با قیمت ۷۴ هزار و ۷۰۰ تومان دست به دست شد.
تقریباً همه نمادهایی که امروز به فروش رسیدند، به سقف دامنه نوسان ۵ درصدی در قیمت ها نسبت به آخرین معامله روز کاری هفته جاری (شنبه ۳ خرداد) رسیدند.
بازار این روزهای اوراق تسهیلات مسکن، یادآور نابسامانی بازار تسه در سال ۸۷
گفتنی است نابسامانی بازار این روزهای اوراق تسهیلات مسکن و ورود دلالان و سفته بازان به این بازار، یادآور معاملات اوراق تسهیلات مسکن در سال ۸۷ است که قیمت هر برگه وام ۵۰۰ هزار تومانی خرید مسکن به حدود ۱۰۰ هزار تومان در بازار سرمایه رسیده بود؛ اقدامی که سبب شد تا سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت فرابورس کف زمانی ۴ ماهه برای این اوراق تعیین کرد و این اقدام، به فروکش کردن ناگهانی قیمت این اوراق منجر گردید.
قیمت اوراق معادل ۱۰ درصد کل وام مسکن شد!
به نظر می رسد نهاد ناظر بازار می بایست بار دیگر در قوانین خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن بازبینی کند. به خصوص که هم اکنون برای دریافت تسهیلات ۲۴۰ میلیون تومانی خرید مسکن زوجین در تهران، متقاضی باید ۳۶ میلیون تومان اوراق تسهیلات مسکن خریداری کند که عملاً معادل حدود ۱۰ درصد ارزش کل وام را شامل می شود.


منبع:

1399/03/06
23:45:14
5.0 / 5
2456
تگهای خبر: خرید , سازمان , شركت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است