با تداوم عملكرد ضعیف یورو و پوند رقم خورد

دلار بر قله سه ساله

دلار بر قله سه ساله

به گزارش آوا مسكن شاخص دلار در آستانه فتح كانال ۱۰۰ واحد قرار گرفت.


به گزارش آوا مسكن به نقل از رویترز، در جریان معاملات روز پنج شنبه تقاضا برای خرید دلار به طرز كم سابقه ای افزایش یافت و اسكناس سبز به بالاترین سطح خود از اواسط سال ۲۰۱۷ رسید. روند رشد ضعیف اقتصادی كشورهای اروپایی كماكان ادامه دارد؛ آلمان بعنوان بزرگ ترین اقتصاد اروپایی با كاهش شدید رشد روبرو شده و در فرانسه هم اعتراضات به لایحه جنجالی اصلاح بازنشستگی ادامه دارد.
در انگلیس هم بعد از كناره گیری چند وزیر همچون ساجد جاوید، وزیر دارایی و چهره كلیدی بودجه این كشور از سمت خود، حالا نوبت به استعفای مشاور ارشد نخست وزیر رسید. هم چنین اختلافات داخلی در دولت ائتلافی ایتالیا و احتمال برگزاری مجدد انتخابات در این كشور به نگرانی ها از تشدید بحران بدهی این كشور دامن زده است.
به دنبال خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در ژانویه سال جاری و نزدیك شدن به موعد مذاكرات در مورد تعیین چگونگی روابط آینده، به نظر می آید باید منتظر یك دوره پر تنش باشیم. دیوید فورست، مشاور نخست وزیر انگلیس در امور اروپایی اظهار داشت: از این كه روابط تجاری مان با اتحادیه اروپا گرفتار تنش هایی شود واهمه نداریم. ما چیز زیادی از آنها نمی خواهیم فقط می خواهیم تجارت آزادی مشابه بقیه كشورها با اتحادیه اروپا داشته باشیم.
دولت انگلیس به رهبری بوریس جانسون حالا كار بسیار سختی برای احیای رشد اقتصادی و هم چنین رسیدن به توافق با اتحادیه اروپا بر سر چگونگی روابط دو طرف در آینده خواهد داشت. انتظار می رود كه دست كم یك سال دوره گذار در نظر گرفته شود و روابط دو طرف به شكل كنونی باقی بماند. به قول فورست، انگلیس قصد تمدید دوران گذار را ندارد.
بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس خواهان داشتن روابطی مشابه كانادا با اتحادیه اروپا شده اما یكی از مسؤلان ارشد اتحادیه اروپا گفته است این اتحادیه تن به شرایطی مشابه روابط با كانادا برای انگلیس نخواهد داد و این توافق مد نظر یك رویای خیالی است. اورسلا فون در لین، رئیس كمیسیون اروپا هم گفته است امضای هر پیمان تجارت آزاد با انگلیس مستلزم مطمئن شدن اتحادیه از رعایت قوانین ضد دامپینگ توسط انگلیس خواهد بود.
انتظار می رود نتایج برگزیت به تدریج بر روی اقتصاد انگلیس و كشورهای اروپایی آشكار شود، هر چند كه انتظار نمی رود بانك مركزی اروپا دست كم در كوتاه مدت تغییر زیادی در سیاست های پولی خود ایجاد كند. اقتصاد انگلیس به تدریج در حال وارد شدن به ركود است تا جایی كه مركز آمار انگلیس رشد اقتصادی این كشور در ماه دسامبر را تنها ۰.۱ درصد اندازه گیری كرده است.
از جانب دیگر به دنبال افزایش تعرفه روی محصولات ایرباس از ۱۰ درصد به ۱۵ درصد و تهدید وزارت خزانه داری این كشور به اعمال تعرفه های بیشتر بر روی محصولات اروپایی در صورت نرسیدن به توافق تجاری، یورو بیشتر از پیش در موقعیتی ضعیف قرار گرفته است. هم چنین نگرانی ها از تاثیرگذاری ویروس كرونا بر روی رشد اقتصادی منطقه یورو سبب شده است تا ارز واحد اروپایی ضربه دیگری دریافت كند.
جونیچی ایشی كاوا، استراتژیست ارشد بازار ارز در موسسه" آی جی سكیوریتیز" اظهار داشت: یورو حالا در كانال مهمی قرار دارد و به نظر نمی رسد در كوتاه مدت شانسی برای تقویت محسوس در مقابل دلار داشته باشد چون كه از نظر بنیادی شرایط منطقه یورو بد تر شده است.
باآنكه برای پنجمین روز متوالی روند شیوع ویروس كرونا در چین كاهشی بود اما تلفات ناشی از این ویروس كماكان ادامه دارد و الان شمار قربانیان به بیشتر از ۲۱۲۲نفر و شمار مبتلایان از ۷۵ هزار نفر عبور كرده است. با مرگ دو مبتلا به كرونا در ایران، اولین مرگ ناشی از كرونا در خاورمیانه هم به ثبت رسید. پیشتر ویروس كرونا اولین قربانی خویش را در اروپا در فرانسه گرفته بود.
خبرگزاری بلومبرگ از برنامه ریزی مقامات چینی برای تزریق نقدینگی بیشتر به بازارها در صورت ضرورت اطلاع داده است. بانك مركزی چین هم برای پیشگیری از ریزش بیش تر بازارها به تزریق بیشتر از ۲۴۰ میلیارد دلار نقدینگی اقدام نموده كه این اقدام اندكی در تقویت ارزش یوان موثر بوده است. پیش تر شكسته شدن محدوده مقاومتی مهم هفت یوانی در مقابل هر دلار باعث نگرانی از ریزش بازارهای مالی در چین شده بود.
مو سیونگ، تحلیل گر بازار ارز در بانك مركزی سنگاپور اظهار داشت: یك نوع جنگ احساسی در معاملات به چشم می خورد كه در آن معامله گران نمی توانند نگرانی خویش را مخفی نگه دارند. خیلی مهم می باشد كه چین برای پشتیبانی از اقتصادش چه كاری انجام دهد و حمایت قوی سبب خواهد شد تا بازارها باردیگر اوج بگیرند.
شاخص دلار كه نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با صعود ۰.۴۴ درصدی نسبت به روز قبل و در سطح ۹۹.۶۷۲ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانك سوئیس معادل ۱.۰۱۶۳ دلار اعلام گردید.
رقابت های انتخاباتی درون حزبی آمریكا حالا به ایستگاه دوم رسید و با شمارش آرای ایالت نیوهمپشایر مشخص شد برنی سندرز و پت بوتیجج، برندگان انتخابات داخلی دموكرات ها هستند. پیشتر در ایالت آیوا هم نتایج مشابهی به دست آمده بود و الیزابت وارن و جو بایدن، نامزدهای اصلی حزب دموكرات عملكرد ناامیدكننده ای داشتند. ایستگاه بعدی انتخابات درون حزبی ایالت نوادا خواهد بود. انتخابات ریاست جمهوری آمریكا مقرر است در ماه نوامبر سال جاری برگزار گردد.
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با افت ۰.۶۷ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۹۰۴ دلار مبادله شد. یورو ۰.۰۴ درصد پایین رفت و با باقی ماندن در كانال ۱.۰۷ به ۱.۰۷۹۱ دلار رسید. همینطور نرخ برابری هر دلار آمریكا معادل ۱.۳۲۳۲ دلار كانادا اعلام گردید. در مقابل همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۳۹۹۵ دلار سنگاپور مبادله شد.
تحلیلگران بانك "میتسوبیشی" ژاپن در یادداشتی نوشتند: با عنایت به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و كاهش رشد اقتصادی كشورهای منطقه یورو همچون آلمان و فرانسه، بانك مركزی اروپا احیانا ناچار به اتخاذ سیاست های انبساطی بیشتری خواهد بود و این مسئله می تواند یورو را بیشتر از پیش رو به پایین سوق دهد.
در حوزه تجاری هم بعد از ۱۷ ماه جنگ تجاری سرانجام دو اقتصاد بزرگ جهان به توافقی اولیه بر سر آتش بس رسیدند و نخست وزیر چین با سفر به واشنگتن به همراه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا فاز نخست توافق را امضا كرد. چین از كاهش تعرفه واردات ۸۵ میلیارد دلار از محصولات آمریكایی به این كشور بعنوان بخشی از تعهدات فاز نخست توافق اطلاع داده است.
انتظار می رود به تدریج روند بازگشایی شعبات شركت های بزرگ خارجی در چین آغاز شود. خودروسازی تویوتا اعلام نموده است تولیدات خویش را در چین از هفته دیگر باردیگر آغاز خواهد نمود. با این وجود هنوز خیلی از پروازهای بین المللی به چین متوقف هستند.
در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همینطور هر دلار با ۱.۲۹درصد افزایش به ۱۱۱.۴۷۹۵ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریكا به ازای ۱.۵۰۴۸ دلار مبادله شد. هم چنین نرخ برابری دلار معادل ۷.۰۱۴۷ یوان چین اعلام گردید.1398/12/01
22:29:53
5.0 / 5
3776
تگهای خبر: تقویت , تولید , خرید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است