مقصد جعبه سیاه هواپیمای اوكراینی كجاست؟

مقصد جعبه سیاه هواپیمای اوكراینی كجاست؟

آوا مسكن: به دنبال اظهارات اخیر وزیر راه و شهرسازی درباره احتمال بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای اوكراینی در كشور ثالث، اظهارات سابق مسئولان و بررسی های كنونی نشان میدهد كه مقصد نهایی این جعبه سیاه اوكراین یا فرانسه خواهد بود.


به گزارش آوا مسكن به نقل از ایسنا، بعد از سقوط هواپیمای بوئینگ 800-737 اوكراینی در حوالی فرودگاه امام(ره) كه با خطای انسانی توسط پدافند ایران سرنگون شده بود، بازسازی و بازخوانی جعبه سیاه هواپیما جهت بررسی دقیق این سانحه به یكی از مهمترین موضوعات دراین زمینه تبدیل شد.
در ابتدا مسئولان ایرانی بر این مسئله تاكید داشتند كه قابلیت بازسازی و بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوكراینی در داخل كشور وجود دارد اما در صورت عدم امكان انجام این كار، مقصد جعبه سیاه این هواپیما اوكراین یا فرانسه خواهد بود.
چندی بعد از این اظهارات، نظر مسئولان وزارت راه و شهرسازی از شخص وزیر تا مسئولان سازمان هواپیمایی كشوری تغییر نمود و اعلام نمودند كه به هیچ وجه جعبه سیاه هواپیما اوكراینی را به كشور ثالث نمی دهند و این جعبه سیاه باید در ایران بازسازی و بازخوانی شود كه البته بگفته خود آنها، با وجود اعلام نیاز ایران به تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری برای انجام این كار، كشوری حاضر نشده بود آنها را در اختیار ایران قرار دهد.
البته مقررات بین المللی هوانوردی این حق را برای كشوری مانند ایران كه در آن سانحه هواپیمایی اتفاق افتاده، قائل است كه جعبه سیاه را در هرجایی كه می خواهد و با حضور نمایندگان قانونی، بازسازی و بازخوانی كند و بر همین مبنا محمدجواد ظریف - وزیر امور خارجه - نیز بتازگی اعلام نمود كه جعبه سیاه هواپیمای اوكراینی را به كشور ثالثی نمی دهیم.
اما شب گذشته محمد اسلامی - وزیر راه و شهرسازی - در حاشیه بیست و هفتمین همایش هماهنگی ارگان های دریایی در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت بازسازی و بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ اوكراینی اینگونه توضیح داد كه هنوز در پروسه بررسی هستیم. جعبه سیاه فقط یكی از این موارد بررسی است و موارد دیگر هم وجود دارد.
وی با اشاره به اینكه هیچ حساسیتی درباره جعبه سیاه نداریم و موضوع در كمیته بررسی سانحه توسط ایران و اوكراین در حال بررسی است، اضافه كرد: روز گذشته اوكراینی ها مدارك هواپیما را تحویل ما دادند كه ممیزی می شود. همین طور شواهد موجود روی زمین و دیگر موارد را بررسی می نماییم و اگر نتوانیم جعبه سیاه را بخوانیم با هماهنگی كشور اوكراین در كشور ثالث این كار انجام می شود.
وزیر راه و شهرسازی افزود: از آن منظر كه ما این تایپ هواپیما را در كشور نداشته ایم، امكاناتی هم در این عرصه نداشته ایم البته سازمان هواپیمایی كشوری امكاناتی در این عرصه تامین كرده است. اما FDR هواپیما لطمه دیده و نیاز به ترمیم دارد.
به دنبال این اظهارات و پیگیری های خبرنگار ایسنا، مقصد جعبه سیاه هواپیمای اوكراینی باتوجه به این كه از ابتدا اوكراین و فرانسه چنین درخواستی داده بودند، احیانا یكی از این دو كشور خواهد بود و این جعبه سیاه به كانادا یا آمریكا نخواهد رفت.
منبع:

1398/11/29
15:04:59
5.0 / 5
3728
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است