جهانگیری خبر داد؛

موافقت رهبر انقلاب با برداشت ۳۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی

موافقت رهبر انقلاب با برداشت ۳۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی

به گزارش آوا مسكن معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: مقام معظم رهبری با برداشت 300 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی جهت راه اندازی راه آهن چابهار ـ زاهدان موافقت كردند.به گزارش آوا مسكن به نقل از مهر، اسحاق جهانگیری در اولین جلسه شورای توسعه سواحل مكران كه امروز(سه شنبه) انجام شد با اشاره به برنامه ریزی و سیاستگذاری جدی دولت برای توسعه سواحل مكران گفت: باید در روند توسعه، با استفاده از تجربیات گذشته، همه ملاحظات و جوانب نظیر ملاحظات زیست محیطی را در نظر بگیریم تا برنامه های توسعه ای در مناطق ساحلی مكران با تبعات و آثار منفی همراه نباشد.
وی همین طور با تاكید بر اینكه به دنبال اجرا و تكمیل پروژه های زیربنایی در مناطق ساحلی مكران هستیم، اشاره كرد: خوشبختانه مقام معظم رهبری با برداشت ۳۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی جهت راه اندازی راه آهن چابهار ـ زاهدان موافقت كردند كه وزارت راه و شهرسازی باید این پروژه را با جدیت پیگیری كند.
معاون اول رئیس جمهور همین طور با اشاره به اینكه بخش زیادی از مساحت سواحل مكران را اراضی ملی تشكیل می دهد، اشاره كرد: باید از این اراضی با جدیت صیانت شود چونكه امكان دارد برخی افراد سودجو با آگاهی از برنامه های دولت برای توسعه سواحل مكران، به دنبال تملك غیرقانونی این اراضی باشند.
جهانگیری با قدردانی از مطالعات انجام شده و تدوین برنامه ها و پروژه های گوناگون برای اجرا در سواحل مكران، اشاره كرد: اجرای این طرح ها نیازمند سرمایه گذاری های وسیعی است كه منابع بودجه نمی تواند پاسخگوی آن باشد بدین سبب لازم است كارگروهی با محوریت وزارت امور اقتصادی و دارایی و با عضویت دبیرخانه شورا، وزارت راه و شهرسازی و دیگر دستگاه های مرتبط تشكیل گردد و برای تامین مالی اجرای پروژه های سواحل مكران برنامه ریزی و راهكارهای لازم را تهیه و ارائه نمایند.
وی همین طور از دبیرخانه شورا خواست طرح جامع توسعه سواحل مكران را در اختیار دستگاه های اجرایی ذیربط قرار دهد تا هر یك از دستگاه ها در جریان وظایف و ماموریت های خود قرار گیرد و برمبنای برنامه زمانبندی تعیین شده اقدامات لازم را انجام دهد.
معاون اول رئیس جمهور اشاره كرد: توسعه مناطق ساحلی مكران یكی از مهترین موضوعات و اولویت های در دست اجرای دولت می باشد اما باید توجه داشته باشیم كه این سواحل نباید به صورت افراط گونه توسط صنایع، دستگاه های دولتی و سایر نهادها اشغال شوند بلكه بیشتر این مناطق باید در اختیار مردم باشد و برنامه های توسعه ای بوسیله مشاركت مردم و جوامع محلی دنبال شود.
جهانگیری با اشاره به اینكه استان های هرمزگان و سیستان و بلوچستان كه ارتباط نزدیكی با مناطق ساحلی مكران دارند، اظهار داشت: لازم است دبیرخانه شورا در امتداد اجرای هر چه بهتر پروژه های توسعه سواحل مكران، اختیارات مورد نیاز این استان ها را شناسایی كند تا در صورت ضرورت دولت این اختیارات را به استانداران تفویض كند.
وی اشاره كرد: جهت گیری دولت توسعه مناطق ساحلی مكران و تبدیل این منطقه به یكی از مهمترین كانون های توسعه كشور است كه لازم است همه جوانب و ابعاد مختلف همچون مسائل زیست محیطی مدنظر قرار گیرد.
در این جلسه كه وزرای راه و شهرسازی، آموزش و پرورش، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، رئیس سازمان امور اداری و استخدامی، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و استانداران هرمزگان و سیستان و بلوچستان نیز حضور داشتند، گزارشی جامع از طرح توسعه سواحل مكران از طرف نماینده دبیرخانه شورا ارائه شد.
نماینده دبیرخانه شورای توسعه سواحل مكران به ارائه توضیحاتی درباب اقدامات انجام شده در ستاد توسعه سواحل مكران طی سالهای ۱۳۹۲ تا كنون پرداخت و اظهار داشت: پهنه بندی كاربری اراضی سواحل مكران انجام و طرحی جامع به همراه پیوست های زیست محیطی برای توسعه سواحل مكران تدوین شده است.
وی اجرای طرح جلب مشاركت و توانمندسازی جوامع محلی و شناسایی فاكتورهای نامناسب توسعه انسانی پایدار را همچون برنامه های در دست اجرا برشمرد و به تشریح نمونه ای از پروژه های اجتماع محور از نظر مردم در چارچوب برنامه های كوتاه مدت، میان مدت و طولانی مدت پرداخت.
بر اساس این گزارش ۴۹ پروژه اصلی هم اكنون در سواحل مكران در دست پیگیری قرار دارد كه ۵۱ درصد از این پروژه ها با سرمایه گذاری بخش خصوصی و ۴۹ درصد با سرمایه گذاری بخش دولتی دنبال می شود و از ۴۹ پروژه در دست پیگیری ۳۰ پروژه زیرساختی و ۱۹ پروژه توسعه ای است.
نماینده دبیرخانه شورا در ادامه گزارشی از اولویت ها و راهبردهای آتی طرح توسعه سواحل مكران ارائه كرد و اظهار داشت: تسریع در توسعه زیرساختهای اساسی منطقه، توسعه اشتغال در سواحل و پس كرانه، ارتقاء سطح مشاركتهای مردمی و توسعه علمی و فناوری و بهبود عملكرد نظام نوآوری منطقه ای سواحل مكران همچون برنامه های آتی خواهد بود.
در ادامه این جلسه، نماینده دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران هم گزارشی از طرح ویژه توسعه و عمران منطقه ساحلی مكران ارائه كرد و به تشریح پروسه تهیه طرح، مبانی مفهومی، اهداف و راهبردهای طرح و ماموریت های اصلی پرداخت.منبع:

1398/06/27
14:20:52
5.0 / 5
4006
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است