رییس شورای عالی كانون صرافان عنوان كرد

علل كاهش نرخ دلار، انتقاد صرافان از رقم ورودی بازار متشكل ارزی

علل كاهش نرخ دلار، انتقاد صرافان از رقم ورودی بازار متشكل ارزی

به گزارش آوا مسكن رئیس شورایعالی كانون صرافان ایرانی ها از رقم ورودی بازار متشكل ارزی برای صرافان انتقاد و در عین حال به علل كاهش قیمت ارز در هفته های اخیر اشاره نمود.


به گزارش آوا مسكن به نقل از ایسنا، كامران سلطانی زاده امروز (دوشنبه) در نشستی خبری در مورد علل كاهش قیمت ارز، اظهار نمود: با مدیریت بانك مركزی و همكاری صرافی ها وضعیت بازار ارز در ماه های اخیر مطلوب بوده و تقاضای كاذب از این بازار خارج شده است.
وی با اشاره به اینكه سفته بازی در بازار ارز دیگر وجود ندارد، اظهار داشت: سیاست های اخیر بانك مركزی منجر به خروج مصرف كننده های غیرضروری از بازار ارز شده و هم اكنون فقط مصرف كننده واقعی در بازار است.
رئیس شورایعالی كانون صرافان ایرانی ها اضافه كرد: از جانب دیگر بانك مركزی مانند گذشته در قیمت عرضه ارز دخالت نمی كند و قیمت فعلی، قیمتی است كه بر مبنای عرضه و تقاضا در بازار مشخص می شود؛ به عبارت دیگر همان ارزی كه از جانب صادركننده وارد كشور می شود، به متقاضیان هم به فروش می رسد.
سلطانی زاده با اشاره به محدودیت در سقف خرید ارز از جانب بانك مركزی، خاطرنشان كرد: برخی افراد كه مصرف كننده اصلی ارز هم نبودند، با خرید و فروش حجم زیادی از ارز، مشكل ایجاد می كردند كه این مشكل هم حالا وجود ندارد.
او همینطور درمورد پیشگیری از معاملات ارز در بازارهای غیر رسمی و فضای مجازی، اظهار نمود: قیمت گذاری و خرید و فروش ارز در فضای مجازی سبب می شد تا در بازار ایجاد تقاضای كاذب شود كه نهادهای نظارتی، پلیس فتا و نهادهای امنیتی با كانال هایی كه در فضای مجازی خرید و فروش ارز انجام می دادند، برخورد كردند.
رئیس شورایعالی كانون صرافان ایرانی ها با اشاره به محدودیت تعداد دفعات خرید ارز در سامانه سنا، اظهار داشت: هم اكنون مشكلی كه در بازار ارز داریم این است كه هر مسافری اگر یك مرتبه در سامانه سنا برای خرید ارز اقدام نماید و كمتر از ۲۰۰۰ یورو بخرد، دیگر نمی تواند به سقف خرید ۲۰۰۰ یورو خود برسد.
سلطانی زاده اضافه كرد: ازاین رو متقاضیان ارز یا باید همه ارز خویش را یك جا بخرند، در غیر این صورت حتی با خرید ۱۰۰ دلار هم كد ملی شان قفل می شود و نمی توانند دیگر خرید كنند.
وی ابراز امیدواری كرد كه بانك مركزی این مورد را پیگیری كرده و مدیریت مناسب را در اینباره انجام دهد و اظهار داشت: هنوز بانك مركزی ارتباطی با ما در مورد تامین ارز اربعین نداشته، اما امیدوارم كه همكاری لازم و هماهنگی در زمان مناسبی صورت گیرد تا شاهد مشكلات سال قبل نباشیم.
رئیس شورایعالی كانون صرافان ایرانی ها با اشاره به اینكه بازار متشكل ارزی یك شركت غیردولتی است كه مدیریت خاص دارد، خاطرنشان كرد: این گونه شركت ها معمولا هزینه خویش را از سود انجام معاملات در بازار تامین می كنند و بخشی كه صراف ها اندكی با آن مشكل دارند بحث ورودیه بازار است كه معلوم نیست چه مقدار از آن بازار درآمد كسب خواهند كرد؟
سلطانی زاده با اشاره به اینكه بازارها معمولا ورودیه ندارند، اظهار نمود: اگر بخواهیم بازاری ایجاد نماییم كه موفق باشد باید برای آن مشوق بگذاریم، اما ورودیه ۲۵ میلیون تومانی برای صرافان مشوق نیست، بلكه زیاد و بازدارنده است.1398/06/04
14:09:09
5.0 / 5
4323
تگهای خبر: خرید , شركت , فروش , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است