هشتمین سین خوزستان،سیل شده، ۲

قطار زندگی زیر ریل آب، زندگی سیل زدگان در واگن های قطار

قطار زندگی زیر ریل آب، زندگی سیل زدگان در واگن های قطار

به گزارش آوا مسكن از شروع بهار ۹۸ هشتمین سین خوزستان سیل شده و اهالی روستاهای بامدژ سیل زده اهواز این روزها در واگن قطار زندگی و روزگار می گذرانند.خبرگزاری مهر - گروه استان ها - كوثر كریمی: خوزستان طی سال های اخیر با خشكسالی های زیادی دست و پنجه نرم كرده و كشاورزان این استان به علت همین خشكسالی، با كمبود منابع آبی مواجه بودند. عید امسال اما سیلاب از «آق قلا» و «گمیشان» استان گلستان آغاز شد و در نهایت به خوزستان رسید تا بازدیدهای عیدانه با خسارت های ناشی از سیلاب و مرگ هموطنان رنگ ببازد.
میزان خسارت ها هم در گلستان، خوزستان و لرستان بیشتر از دیگر استان های درگیر با سیلاب بود. در استان خوزستان بیشتر از ۲۰۰ روستا و شهرهای مختلف همچون شیبان، حمیدیه، سوسنگرد، هویزه، ابوحمیظه و كارون درگیر با سیلاب شده و احشام خیلی از دامداران این مناطق تلف شد؛ ورود آب به منازل و زیرآب رفتن اراضی كشاورزی هم از دیگر خسارت ها و صدمه های وارده به مردم خوزستان است.
اهالی شهرها و روستاهای پایین دست سد كرخه در مرحله اول و پس از آن شهرها و روستاهای پایین دست سد دز به مراتب خسارت های بیشتری را نسبت به پایین دست حوضه كارون متحمل شدند.
از شروع بهار ۹۸ هشتمین سین خوزستان سیل شده است و اهالی روستاهای سیل زده بامدژ اهواز این روزها در واگن قطار، زندگی و روزگار می گذرانند؛ مردمی كه قطار زندگی آنها زیر ریل سیلاب غرق شده است در واگن های قطار به انتظار نشسته اند تا بلكه این سیلاب دست از سر زندگی هایشان بردارد.

منطقه بامدژ از توابع مركزی شهر اهواز حدود ۱۱ روستا دارد كه با سیلاب اخیر بیشتر روستاها همچون روستاهای این منطقه كه در راه رودخانه دز بودند به زیرآب رفتند و خسارت های مالی بسیاری به روستاییان وارد كرد.
در منطقه بامدژ مردم زیادی زندگی می كنند كه بعد از زیرآب رفتن روستا حدود ۳۰۰ نفر از آنان در واگن های قطار شركت راه آهن زندگی خویش را می گذرانند ولی به علت نبود خوراك مناسب، وسایل گرمایشی، بهداشتی و نظافتی زندگی برای آنها به سختی می گذرد.
بهداشت ضعیف
روسری عربی یا همان «شیله» به سر بسته و تشتی در دست دارد و به سمت بندآویز نصب شده بر واگن می رود؛ لباس هایی را كه با بشكه های آب به سختی و در شرایط نه چندان مناسب شسته را آویزان می كند.
دل پری از سیلاب دارد و با نگاه نگران خانه های زیرآب رفته روستا می گوید: تمام خانه های روستا زیرآب رفته و در بدترین شرایط برای زنده ماندن در این واگن قطار اسكان داریم.
«ام حبیب» ادامه می دهد: شرایط بهداشتی ضعیف و سرویس های بهداشتی سیار هنوز جانمایی نشده است؛ كپسول های گاز را در واگن قطار كنار مكان استراحتمان گذاشته اند و اگر مواد غذایی باشد، آشپزی های ابتدایی را انجام می دهیم.
زندگی در امتداد ریل ها
كمی آن طرف تر كودكانی دور هم نشسته اند كه این روزها خانه هایشان واگن قطار شده و آن طور كه باید نمی توانند بوی بهار و سبزه های خیس خورده روستا را استشمام كنند.

ریل قطار جزئی از بازی كودكانشان شده و در امتداد آن، زندگی را جستجو می كنند؛ دیگر از خانه، كتاب، اسباب بازی و احشام كه همه سرگرمی های بی بدیلی برای كودكان روستا محسوب می شوند، خبری نیست.
زندگی سخت در قطار
چفیه بر سر دارد و چوبی در دست؛ گاومیش ها را حركت داده و در امتداد ریل قطار راه را طی می كند.
«ابوحمید» می گوید: نه در روستای ما بلكه در خیلی از روستاهای خوزستان احشام بسیاری تلف شده اند؛ این احشام زبان بسته هم مثل صاحبانشان آواره شده اند.
او گلایه ها دارد و می گوید: روستاها همه زیرآب رفته و مردم به سختی شاید چند دام را با خود برداشته اند ولی بیشتر مردم جان خویش را برداشته و رفته اند؛ واگن های قطار به منظور زندگی هم دشوار می باشد اما حدود یك هفته اخیر در این واگن ها مانده ایم.
زندگی هایمان رفت و خودمان ماندیم
«ام زهرا» هم كه مستأصل شده و نگران، دست روی دست گذاشته و به فكر فرورفته است؛ از خسارت های ناشی از سیلاب می گوید و اینكه حاصل یك عمر زندگی اش یكجا زیر آب رفته و تنها خانواده اش باقی مانده اند.

او در آخر می گوید: احشام، خانه، اراضی كشاورزی و وسایل زندگی مان همه زیر آب رفته و ای كاش مسئولان پیش از بهار علاج این درد را پیش بینی می كردند كه امروز به فكر درمان نباشیم.
مدیركل راه آهن جنوب در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به خدمات رسانی راه آهن جنوب به سیل زدگان بخش بامدژ و خاور اهواز می گوید: با وجود آبگرفتگی و گرفتاری خطوط ریلی در آب و سیلاب اما وظیفه انسانی خویش را فراموش نكرده ایم.
عبدالكریم درویش زاده ادامه می دهد: از زمان شروع سیلاب تابحال به ۴۲۰ خانوار سیل زده بخش های بامدژ و خاور واقع در شمال اهواز خدمات رسانی و ۳۰ واگن های برای اسكان آنها اختصاص داده شده است.
وی تصریح می كند: در ایستگاه بامدژ با ۲۰ واگن به ۲۲۰ خانوار در بامدژ و با استقرار ده واگن در ایستگاه خاور تقریباً به ۲۰۰ خانوار خدمات رسانی كردیم.
درویش زاده اضافه می كند: كار آب رسانی، برق رسانی، ایجاد سرویس بهداشتی و حمام در بامدژ، كمك به ایاب و ذهاب و غذای گرم هم توسط نیروهای راه آهن جنوب همچون اقدامات انجام شده برای اهالی ایستگاه های بامدژ و خاور است.
وی درباره خسارت سیلاب به زیرساخت های خطوط ریلی جنوب می گوید: بر اثر آبگرفتگی و هجوم شدید آب، ۳۲۰ میلیارد ریال به خطوط ریلی خسارت وارد شده است.
مدیركل راه آهن جنوب یادآور می شود: همه تیم های عملیاتی و فنی راه آهن جنوب در محور بامدژ به خاور از زمان بروز سیلاب مستقر شده اند و شبانه روز در حال كوشش برای مرتفع ساختن مشكل هستند.

وی ادامه می دهد: در منطقه بامدژ ما برای خدمات رسانی به مردم با عنایت به اینكه روستا را به صورت كامل آب گرفته است ساختمان های جانبی ایستگاه بامدژ و مسجد را در اختیار مردم گذاشتیم.
به گفته درویش زاده، موتور برق سیار هم برای تأمین برق آنها فراهم و هم اكنون به مردم خدمات رسانی می نماییم.
به گزارش آوا مسكن به نقل از مهر، نزدیك به یك ماه است كه خوزستان با سیلاب درگیر و مردم سیل زده با حداقل امكانات در تپه، اردوگاه و یا واگن های قطار زندگی می كنند.

1398/01/21
14:11:25
5.0 / 5
4760
تگهای خبر: اثر , خدمات , روستا , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است