عضو هیات مدیره سازمان بورس خبر داد

افزایش حجم و ارزش معاملات در بازار سرمایه

افزایش حجم و ارزش معاملات در بازار سرمایه

آوا مسكن: عضو هیات مدیره سازمان بورس با اشاره به افزایش حجم و ارزش معاملات بازار سرمایه در سال جاری، اظهار داشت: درخواست تامین مالی بوسیله بازار سرمایه بیشتر شده ولی با این وجود فعالان اقتصادی باید روش های مختلف تامین مالی را بیاموزند و این كار نیاز به فرهنگسازی دارد.


سعید فلاح پور در نشست خبری كه امروز در سازمان بورس برگزار شد، اظهار داشت: تابحال ۱۱ نمایشگاه بورس، بانك و بیمه برگزار شده و می توان گفت این نمایشگاه به بلوغ خوبی رسیده است؛ بطوریكه هم اكنون مهمترین رویداد بازار مالی كشور است. از طرفی این دفعه با این نمایشگاه دفعات قبل متفاوت خواهد بود، چراكه اعداد و ارقام معاملات در بازار سرمایه نسبت به سال های گذشته بسیار بیشتر شده است.
وی افزود: هم اكنون اندازه بورس های اوراق بهادار به حدود ۹۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است كه در این بخش رشد قابل توجهی را شاهد می باشیم. از طرفی حجم معاملات رشدهای بسیار خوبی را تجربه كرده است؛ بطوریكه این عدد در چهار بورس ایران در انتهای سال ۱۳۹۶ مجموعاً ۲۴۵ هزار میلیارد بود ولی تا بهمن ماه به حدود ۳۸۰ هزار میلیارد رسیده است كه رشد ۷۰ درصدی را شاهد است.
عضو هیأت مدیره سازمان بورس اضافه كرد: از نظر انتشار اوراق و تعداد نهادهای مالی و اندازه صندوق های سرمایه گذاری بازار سرمایه رشدهای بسیار خوبی دارد و در نتیجه نمایشگاه بورس این دفعه كاملاً متفاوت با سال های قبل خواهد بود.
بگفته وی، از طرفی اقبال بسیار زیادی از فعالان اقتصادی در بخش خصوصی و دولتی به بازار سرمایه به وجود آمده و حجم تقاضا برای تأمین مالی بوسیله بازار سرمایه افزایش داشته است. در سال های گذشته همیشه متخصصان اقتصادی بیان می كردند كه باید نقش بازار سرمایه در اقتصاد پر رنگ تر شود اما امسال این مساله فقط در سطح بیان كردن نیست بلكه به گردنگیر تبدیل گشته است یعنی مهمترین راه تأمین مالی برای اقتصاد كشور بازار سرمایه شده است و حتی بانك ها و بیمه ها با ما در تعامل هستند كه تأمین مالی را بوسیله بازار سرمایه انجام دهند.
وی با اشاره به فروش اموال مازاد بانك ها بیان كرد: بانك ها برای فروش اموال مازادشان و واگذاری شركت ها رجوع بیشتری به بازار سرمایه دارند و در بخش بیمه هم اوراق تأمین مالی بیمه را فراهم كردیم كه بزودی اجرایی می شود.
فلاح پور در پاسخ به اینكه اوراق بهادار سازی بیمه ها در چه مرحله ای قرار دارد اظهار داشت: دستورالعمل این مساله در سازمان بورس نهایی شده و در دستور كار شورای عالی بورس قرار گرفته است.
عضو هیأت مدیره سازمان بورس اظهار داشت: باید به توسعه اقتصادی كشور كمك نماییم و برای این كار فرهنگ سازی نیاز است و برگزاری نمایشگاه بورس یكی از راهكارهای مهم فرهنگ سازی است. خیلی ها فقط ابزار وام گرفتن از بانك ها را می شناسند با فرهنگ سازی می توان انواع ابزار بازار سرمایه را به افراد بشناسانیم. بسیاری با قوانین و مقررات بازار سرمایه آشنایی ندارند كه با فرهنگ سازی می توان این آشنایی را ایجاد كرد.
وی افزود: تا كنون ۱۳ هزار و ۵۰۰ متر مربع فضا درخواست شده و حدود ۱۱۵ شركت از حوزه های مختلف اقتصادی تقاضای خودرا ارسال كردند كه با ۱۰۰ شركت دیگر كه در نمایشگاه حضور خواهند داشت این رقم به حدود ۲۲۰ خواهد رسید.
وی در پاسخ به اینكه آیا شركت های خارجی در نمایشگاه حضور خواهند داشت؟ اظهار داشت: سعی كردیم شركت های بین المللی هم در نمایشگاه حضور داشته باشند. امسال هم چند شركت خارجی در نمایشگاه حضور خواهند داشت این طور نبود كه تحریم ها موجب شود شركت خارجی اصلاً به نمایشگاه نیاید. كمااینكه عضویت سازمان بورس در آیسكو هم در این دوران انجام شد.1397/12/11
17:32:59
5.0 / 5
4209
تگهای خبر: ابزار , توسعه , سازمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است