كسب امتیاز تاسیس بانك در آلمان

كسب امتیاز تاسیس بانك در آلمان

آوا مسكن: مدیران ارشد بانك خاورمیانه هفتم اسفند ۱۳۹۷ در هفتمین كمیسیون صنعت و تجارت اتاق بازرگانی ایران و آلمان حضور بهم رساندند.


به گزارش آوا مسكن به نقل از بانك خاورمیانه، عبدالرضا جزایری سخنگوی اتاق بازرگانی ایران و آلمان در ابتدای این نشست با تشریح دستور كار این كمیسیون اعلام نمود: بانك خاورمیانه تنها بانك ایرانی است كه پس از ۴۰ سال توانسته است از جمهوری فدرال آلمان، امتیاز عالی تأسیس شعبه را كسب كند. این بانك در عرصه بین الملل بسیار موفق عمل كرده است و ما امروز توانسته ایم مقامات عالی این بانك را به اتاق ایران و آلمان دعوت نماییم تا در یك جلسه صمیمی و پرسش و پاسخ، فعالان اتاق بازرگانی بتوانند از فرصت های تجاری در زمینه ریالی و ارزی كه بانك خاورمیانه به وجود آورده است؛ استفاده كنند.
در ابتدای جلسه فعالان اقتصادی حاضر در اتاق بازرگانی ایران و آلمان ضمن تشریح مسائل و مشكلات برگزاری و حضور در نمایشگاه های بین المللی به ضرورت گره گشایی عاجل در این زمینه اشاره كردند.
بوطاق خانبوداغی، رئیس كمیسیون صنایع و تجارت اتاق بازرگانی آلمان و ایران اظهار داشت: به جرأت می توانم بگویم یك چهارم درآمد كشور آلمان از برگزاری نمایشگاه های بین المللی است ولی ایران با این همه توان منطقه ای، وسعت جغرافیایی و اهمیت اقتصادی نتوانسته است از این فرصت استفاده نماید.
در ادامه مدیران ارشد بانك خاورمیانه فرصت ها و موانع بانكداری را برای فعالان اقتصادی حوزه ایران و آلمان تشریح كردند.
پرویز عقیلی كرمانی، مدیرعامل بانك خاورمیانه ضمن معرفی این بانك اظهار داشت: پس از انقلاب نخستین بانكی كه توانست در اروپای غربی حضور پیدا كند بانك خاورمیانه است كه البته این امر حدود دو سال و نیم برای ما طول كشید. شعبه ای كه ما در مونیخ آلمان افتتاح كرده ایم یك واحد مجزا از بانك نیست و یكی از شعب ما شمرده می شود. به همین علت اهتمام می نماییم استانداردهای اتحادیه اروپا را رعایت نماییم.
مدیرعامل بانك خاورمیانه در ارتباط با شعبه آلمان این بانك اضافه كرد: شعبه مونیخ ما در ۲۱ دسامبر آغاز به فعالیت نموده است كه به خاطر رعایت استانداردهای اوفك و اجتناب از تحریم، تمركز فعالیت آن در حوزه دارو و غذا و سایر كالاهای بشردوستانه است.
وی ادامه داد: ما در ایران با بانك مركزی رابطه خوبی داریم و بانك مركزی منابع ارزی خودرا بوسیله شعبه آلمان بانك خاورمیانه، این پول ها را در اختیار ما قرار داده است و این امر از نگاه اوفك مشكلی ایجاد نمی كند.
عقیلی درباب انگیزه های بانك خاورمیانه برای دریافت ارزهای بانك مركزی اشاره كرد: به سبب شرایط خاص اقتصاد، ما برخلاف تصور همكاران خارجی مان، تسهیل امور بانك مركزی را بدون دریافت كارمزد انجام می دهیم تا به اقتصاد كشور و صنعت ملی كمك گردد.
مدیرعامل بانك خاورمیانه درباره سابقه بانكداری خود و همكارانش اظهار داشت: ما ۱۸ سال پیش بانك كارآفرین را راه اندازی كردیم ولی از حدود ۷ سال پیش بانك خاورمیانه را ایجاد كردیم و تمركز اصلی ما در این بانك بر شركت ها و بانكداری شركتی است. یكی از نقاط قوت ما امور بین الملل بانك است كه به سبب حضور مدیران باسابقه شبكه بانكی و كارشناسان مجرب به صورت فعال به نیازهای مشتریان پاسخ می دهند. بانك خاورمیانه یك بانك صد درصد خصوصی است و هیچ سهامداری به صورت فردی یا گروهی نمی تواند بیشتر از پنج درصد سهام بانك ما را خریداری كند.
در ادامه این نشست علیرضا عدالت، معاون بین الملل بانك خاورمیانه به تشریح جزئیات تكنیكی ارسال حواله، اعتبار اسنادی و اسناد اصولی در بانك خاورمیانه پرداخت و اشاره كرد: این امور در بانك خاورمیانه دارای چارچوب اصولی است. واحد بین الملل بانك خاورمیانه مانند واحد بین الملل سایر بانك های ایرانی است اما با عنایت به اینكه ما شعبه بین المللی داریم و نمی توانیم ریسك تحریم های آمریكا را بپذیریم، حوزه فعالیت خودرا محدود به دارو و غذا كرده ایم.
وی ادامه داد: شعبه آلمان بانك خاورمیانه ما در اروپا جوان است ولی با این وجود عضو تارگت ۲ است به این معنا كه در كل اروپا بدون ایجاد رابطه كارگزاری می تواند جابه جایی پول انجام دهد. همین طور باید اشاره نمود مؤسسات بزرگ دنیا به خاطر قوانین ضد پولشویی با صرافی ها كار نمی كنند و طرف حساب خودرا بانك قرار می دهند برای اینكه بانك ها به سبب داشتن واحد مبارزه با پولشویی و تطبیق، می توانند استانداردهای بین المللی را رعایت نمایند و ریسك مؤسسات را كاهش دهند.
معاون بین الملل بانك خاورمیانه ضمن برشمردن تعداد بانك هایی كه با بانك خاورمیانه همكاری نزدیك دارند خبر داد: در آینده نزدیك احتمالاً در زمینه غذا و دارو با سایر بانك های اروپایی همكاری رسمی خواهیم داشت.1397/12/07
19:24:48
5.0 / 5
4299
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است