اندر حكایت عمران شهری كرمان

از طلا بودن پشیمان گشته ایم

از طلا بودن پشیمان گشته ایم

آوا مسكن: كرمان - بعد از گذشت حدود چهار سال از اجرای طرح های عمران شهری در كرمان، به سرانجام نرسیدن اغلب این طرح ها سبب شده كرمانی ها شرایط حداقلی رفت و آمد قبلی را هم از دست بدهند و به تكرار این ضرب المثل بپردازند كه از طلا بودن پشیمان گشته ایم، مرحمت فرموده ما را مس كنید.


به گزارش آوا مسكن به نقل از ایرنا، از زمان شروع به كار طرح های عمرانی در كرمان علاوه بر نصب روزشمار معكوس افتتاح طرح، بویژه در میدان آزادی بعنوان اصلی ترین میدان شهر كرمان، قول و وعده هایی هم از جانب مسئولان در جهت افتتاح طرح ها عنوان می شد كه البته حدودا بخش زیادی از آنها به وقوع نمی پیوست.
كرمانی ها پس از آغاز طرح های عمرانی به صورت همزمان و با اراده دولتمردان مشكلات عدیده رفت و آمد، ترافیك و البته كوچه های جایگزین مسیرهای اصلی را با وجود آسفالت های نامناسب به جان خریدند و در انتظار روزگاری بهتر با اجرا كنندگان طرح ها به شكلی همراهی كردند.
اما انگار این انتظار سنگین نمی خواست به سر آید، خبرنگاران هر روز به نقل مسئولان، خبری جدید را برای افتتاح طرح ها عنوان می كردند كه مرهمی بر زخم های دل كرمانی ها بود.
حالا حتی مسافرانی كه سالانه گذارشان به كرمان می رسد از اینهمه تعلل در اتمام طرح های عمران شهری گلایه دارند و در تعجب هستند.
اینك كرمان بعنوان یك كلان شهر، چشم به راه اتمام پروژه های شهری است كه چند سالی است از زمان آغازین انها می گذرد و وارد فاز استهلاك سرمایه شده است.
سرپرست استانداری كرمان تابستان سال جاری به تعامل دولت با شهرداری، قرارگاه خاتم الانبیاء و سایر دستگاه های مربوطه در جهت افتتاح میدان آزادی این شهر اشاره می كند و می گوید: مقرر شد این پروژه تا آخر مهرماه سال جاری به بهره برداری برسد.
وعده ای كه به دلایل زیادی نه تنها در مهرماه كه اكنون در آبان ماه هم محقق نشده است.
محمدجواد فدائی، اتمام و بهره برداری از پروژه های شهری را یكی از درخواست های مهم مردم قلمداد می كند و تاكید دارد؛ عملیات اجرایی این پروژه ها باید در اسرع وقت به اتمام برسد.
البته این تاكیدها نتیجه هایی را هم در بر داشته، مثلا پل ورودی شهرك سیدی طبق وعده قرار بود تا هشتم شهریور ماه به بهره برداری برسد كه 15 روز بعد راه اندازی شد.
سرپرست استانداری كرمان اعتقاد دارد، گاهی در سیستم كاری دولتی احساس می گردد صاحب پروژه ها كه باید آنها را پیگیری و دنبال كند، مشخص نیستند و این مورد باعث طولانی شدن روند اجرای پروژه ها می گردد.
سرپرست استانداری كرمان همینطور به اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی در این استان اشاره نمود و اظهار داشت: زمانبندی 224 پروژه اقتصاد مقاومتی در حال اجرای این استان همچون 157 پروژه دولتی و مابقی بخش خصوص، از جانب دستگاه های متولی اعلام گردد.
وی اضافه كرد: با بیان زمانبندی پروژه های اقتصاد مقاومتی اجرای پروژه ها در نشست های مختلف پیگیری می گردد كه به روند اجرای این طرح ها سرعت می بخشد.
فدائی تصریح كرد: فعالیت های بسیاری توسط دستگاه های اجرایی در جهت برنامه های گفتمان سازی و بازآفرینی شهری استان كرمان انجام شده و نقدها برای رفع اشكالات و تسریع در زمان اجرای پروژه ها مطرح می گردد.
سرپرست استانداری كرمان اظهار داشت: اقدام مشترك دستگاه های اجرایی در اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی نباید باعث موازی كاری شود چونكه نشست های اقتصاد مقاومتی سبب استفاده بهتر از اعتبارات ملی و استانی می گردد.
وی عنوان كرد: ستاد بازآفرینی شهری برای اولویت بندی هزینه كرد دستگاه های اجرایی تشكیل شده و با برگزاری این نشست ها اشكالات در اجرای پروژه ها سریعتر برطرف می گردد.
فدائی اضافه كرد: به تازگی شنیده می گردد روند اقتصاد مقاومتی استان كرمان دچار ركود شده كه مصداقی ندارد و نشست های ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی این استان و شهرستان ها طبق روال گذشته در حال برگزاری است و دال بر تحرك و پویایی است.
سرپرست استانداری كرمان با اشاره به اینكه مشاركت مردم، ضامن موفقیت در پروژه های شهری است، اظهار داشت: طولانی شدن طرحهای عمرانی باعث هدررفت سرمایه و استهلاك هزینه ها می گردد.
وی افزود: یكی از دلایل طولانی شدن پروژه ها بیشتر از مدت تعیین شده ناشی از ناكارآمدی سیستم و اشكال در مدیریت پروژه ها است كه باید این در جهت اصلاح این امر گام برداشت.
سرپرست استانداری كرمان اظهار داشت: زندگی راحت و محیط شهری زیبا و چشم نواز دو خصوصیت زندگی شهری است و در كرمان تا رسیدن به این وضعیت فاصله داریم.
وی به نامناسب بودن برخی نماسازی واحدهای مسكونی، مطلوب نبودن فضای سبز معابر اشاره نمود و افزود: طراحی درست یكی از اصول دستیابی به شهر زیبا و راحت است.
فدائی با اشاره به طرح برخی مسائل درباره ضرورت و لزوم اجرای برخی پروژه های شهری، عنوان كرد: باید نتیجه مطالعات مشاور با استفاده از رسانه ها در اختیار مردم قرار گیرد تا مردم از ابعاد اجرایی پروژه ها آگاه شوند و در صورتیكه راضی نشدند مشاور در پروژه های بعدی نظرات اصلاحی مردم را مورد توجه ویژه قرار دهد.
** مژده شهردار كرمان
شهردار كرمان هم مژده می دهد: پروژه های عمران شهری با اقدامات انجام شده همچون تامین اعتبار، فعال شده و بزودی بعضی از این پروژه ها به بهره برداری می رسد.
سید مهران عالم زاده از پیشرفت مطلوب 2 پروژه زیرگذر آزادی و تقاطع غیر همسطح شهید الله دادی (تقاطع ابوذر) اطلاع داد و اضافه كرد: با تامین اعتبار انجام شده، آهن آلات مورد نیاز زیرگذر آزادی خریداری شده و در اختیار پیمانكار پروژه قرار گرفته است.
وی تصریح كرد: در مورد اجرای تاسیسات روشنایی زیرگذر آزادی هم بزودی مراحل قانونی شامل انتشار فراخوان و برگزاری مناقصه، انجام و با سرمایه گذاری 30 میلیارد ریالی شهرداری كرمان، روشنایی پل اجرا خواهد شد.
شهردار كرمان عنوان كرد: با برنامه ریزی انجام شده زیرگذر آزادی در روزهای الله دهه فجر و پل شهید الله دادی تا آخر سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.
وی در زمینه عملیات اجرایی پروژه تقاطع غیر همسطح شهید الله دادی هم اظهار داشت: فرایند ساخت و نصب سیگمنت های پل شهید الله دادی هم بصورت مطلوب در جریان است و این پروژه بزرگ شهری تا آخر سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.
حالا كرمان و كرمانی پس از گذر سالها از زمزمه كلانشهر شدنش چشم به راه اجرای چند پروژه عمران شهری است كه باید سالها پیش از این در این استان اجرایی می شدند.
گزارش: نجمه حسنی
3029/ 5054


1397/08/07
13:56:06
5.0 / 5
4730
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است