كشاورزی متهم ردیف اول تولید فروچاله ها است

كشاورزی متهم ردیف اول تولید فروچاله ها است

آوا مسكن: همدان - رئیس سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی ایران اظهار داشت: كشاورزی با مصرف 90 درصد ذخیره آبی و تخلیه سفره های زیرزمینی در ردیف متهم نخست تولید فروچاله و فرونشست زمین قرار دارد.


راضیه لك روز سه شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا تصریح كرد: این فرمول برای همه نقاط ایران صدق می كند، اما در همدان عامل تشدید كننده ای به نام نیروگاه برق شهید مفتح مزید بر علت شده است.
رئیس سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی ایران افزود: این واحد بزرگ تولید برق با اعمال تغییراتی می تواند از تشدید روند فروچاله ها در این استان جلوگیری كند.
لك با اشاره به اقداماتی همچون تعویض یكی از برج های خنك كننده این نیروگاه با نوع خشك و تامین آب مورد نیاز نیروگاه با استفاده از پساب اظهار داشت: ادامه این روند می تواند اندكی از بار تقصیرات نیروگاه شهید مفتح بكاهد.
رئیس سازمان زمین شناسی علت اصلی فروچاله های كشور را مصرف بیش از حد آبخوان های كشور دانست و اضافه كرد: جلوگیری از پیشرفت این مخاطره بزرگ نیازمند توجه بیشتر به آبخوان هاست كه در سالهای گذشته كمتر مورد توجه بوده اند.
وی افزود: دلایل تولید فروچاله در دشت های همدان هم از این قائده مثتثنی نیست و عامل تولید این حفره های عمیق همان تخلیه آبخوان هاست.
لك با اشاره اینكه فروچاله ها مانند زلزله غیرقابل پیش بینی و ناگهانی هستند، اظهار داشت: با اینكه اثرات و تخریب های بجا مانده از فروچاله بهبود نمی یابد، اما قابل كنترل و مدیریت است.
وی تصریح كرد: پدیده فروچاله مختص همدان یا نقطه خاصی از كشور نیست و سال قبل یكی از بزرگترین فروچاله ها در استان فارس رخ داد.
لك با اشاره به اینكه علاوه بر فروچاله پدیده فرونشست هم كشور را تهدید می كند، اضافه كرد: در 300 دشت ایران شاهد این رخداد هستیم، به صورت مثال در تهران سالانه 30 سانتی متر زمین نشست می كند.
رئیس سازمان زمین شناسی كشور، علت هر دو پدیده فرونشست و فروچاله را مدیریت نادرست منابع آبی ذكر كرد و خاطرنشان كرد: مدیریت آب باقیمانده می تواند بروز این پدیده ها را كند تر كند.
لك تصریح كرد: فراوانی چاه های غیر مجاز در سراسر كشور، برداشت بی رویه آب توسط چاه های مجاز و خشكسالی، هر سه به اینگونه مخاطرات دامن زده و هر آن باید منتظر باز شدن حفره ای دیگر در دل زمین باشیم.
به تازگی بیست و پنجمین فروچاله همدان به عمق 30 و قطر 40 مترمربع در روستای كِردآباد كبودرآهنگ به وجود آمد.
7527*2090


1397/06/13
13:48:18
5.0 / 5
4455
تگهای خبر: تولید , روستا , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است