مهر گزارش می دهد؛

۶۵درصد معاملات مسكن سرمایه ای است، مالیات بر عایدی تنظیم گر بازار

۶۵درصد معاملات مسكن سرمایه ای است، مالیات بر عایدی تنظیم گر بازار

آوا مسكن: یكی از عوامل ناكارآمدی در بازار مسكن رشد سفته بازی و تقاضاهای سوداگرانه است كه به قول كارشناسان با اعمال مالیات بر عایدی سرمایه می توان جلوی این روند را گرفت و رونق را به بازار برگرداند.به گزارش آوا مسكن به نقل از مهر، در سال های اخیر رشد غیرمنطقی قیمت ها در حوزه مسكن قدرت خرید مردم را به شدت كاهش داده؛ به صورتی كه دیگر قیمت ملك هیچ تناسبی با ارزش واقعی آن ندارد.
عامل اصلی این اتفاقات نامطلوب در عرصه مسكن، هدایت ناصحیح نقدینگی است. به این صورت كه مسئولین با غفلت از سفته بازان و سوداگران به راحتی به این افراد اجازه جولان در بازار غیر مولد را دادند و بازار مولد كه تولید اشتغال و رونق كسب و كار را به دنبال دارد از این حجم نقدینگی محروم شد.
برخی از افراد بدون آنكه مسكنی را تولید كنند صرفا با خرید و فروش چندین ملك، سودهای باد آورده بالایی را به دست آوردند و با عنایت به اینكه این گونه كسب درآمد بسیار راحت و كم ریسك بود به كار خود ادامه داده و منجر به افزایش قیمت مسكن شدند.
سوداگری عامل ضرر سازنده و خریدار
افزایش سوداگری در حوزه مسكن علاوه بر اینكه توان خرید را از مردم گرفت منجر به ركود تولید و ساخت مسكن و به تبع آن ضرر سازندگان شد به صورتی كه طبق آمارها ساخت و ساز در كشور به حدود ۳۵۰ هزار واحد مسكونی در سال رسیده است.
ركود در ساخت منجر به ركود در سایر بخش های اقتصادی شده است؛ زیرا حوزه مسكن با بیش از ۱۰۰ صنعت ارتباط مستقیم دارد و با هر ۲ میلیارد سرمایه گذاری در این بخش ۱۰۰ نفر به صورت پایدار شاغل می شوند.
سیاست مالیاتی برتر از سیاست تحریك تقاضا
برای تغییر وضعیت فعلی در این بخش كارشناسان دو سیاست را پیشنهاد می دهند. یكی سیاست تحریك تقاضا برای توانمندسازی مردم با انواع تسهیلات، برای خروج از ركود است كه در سالیان گذشته ناموفق بوده و هر زمان وام خرید افزایش یافته قیمت ملك هم به تناسب بالا رفته و تنها با رونق موقت و چند ماهه مواجه شده؛ زیرا در سال های متمادی عرضه و تولید مسكن كمتر از میزان تقاضا بوده و هم اكنون هم به ازای ۱۰۶ خانوار ۱۰۰ مسكن وجود دارد، ازاین رو به دلیل تورم ناشی از این سیاست، بازار مجددا در ركود عمیق تری فرو رفته است.
سیاست دوم كه با خروج سوداگران و دلالان همراه است، دریافت مالیات از تقاضاهای سرمایه ای یا مالیات بر عایدی سرمایه است. در حقیقت یكی از عوامل ناكارآمدی در بازار مسكن رشد و گسترش پدیده سفته بازی و تقاضاهای سوداگرانه در بازار مسكن به گونه ای كه سهم تقاضاهای سرمایه ای در این بخش از ۲۰ درصد در سال ۱۳۵۵ به ۵۸ درصد سال ۱۳۸۰ و به بیش از ۶۵ درصد در سال ۹۵ رسیده است.
كشورهای توسعه یافته به منظور جلوگیری از تقاضاهای سوداگرانه از اهرم مالیات بعنوان تنظیم گر اقتصاد استفاده می نمایند. یكی از این مالیات ها، مالیات بر عایدی سرمایه (CGT) است كه به صورت درصدی از افزایش قیمت معاملات زمین و مسكن، در هنگام نقل و انتقال از فروشنده دریافت می گردد.
مالیات بر عایدی سرمایه رونق خرید و فروش ملك را به دنبال دارد
این مالیات تنها تقاضاهای سوداگرانه را هدف قرار می دهد و سازوكارهای دریافت آن به گونه ای است كه تقاضاهای مصرفی و سرمایه ای مولد (ساخت و ساز مسكن) و خانه های نوساز معاف از مالیات مذكور می شوند. علاوه بر موارد اشاره شده باید تصریح كرد كه با اعمال مالیات بر عایدی سرمایه، مالیات بر نقل و انتقال فعلی املاك حذف خواهد شد.
لازم به ذكر است از درآمد این مالیات می توان برای اختصاص زمین ارزان یا تسهیلات به سازندگان بهره برد تا با تولید و عرضه بیشتر مسكن متناسب با نیاز خانوارها، قیمت واحدهای مسكونی كاهش پیدا كند و زوجین و خانه اولی ها به راحتی بتوانند برای خود سرپناه تهیه كنند.
با توجه به موارد ذكر شده با خروج دلالان از این بخش قیمت مسكن به تناسب با قدرت خرید مردم بالا می رود و دیگر شاهد قیمت های نجومی نخواهیم بود. همینطور كه مسكن كالایی اساسی و ضروری برای افراد جامعه است؛ ازاین رو طبق طرح جامع مسكن تولید سالانه حدود ۹۰۰ هزار واحد مسكونی برای كشور ضروری بوده و راه تولید برای سازندگان باز است؛ از این رو با ساخت این تعداد از خانه به صورت سالیانه و خرید و فروش آن توسط سازندگان، سرعت گردش سرمایه افزایش یافته و رونق پایدار به این بازار حیاتی باز خواهد گشت.
تجربیات جهانی نشان داده است كه باید با اعمال این مالیات، این روند تسریع شود تا سرمایه گذاران واقعی كه به سود معقول و واقعی راضی هستند به سمت ساخت و ساز خانه های متناسب با نیاز مردم حركت كرده و سرمایه گذاران غیر واقعی و سوداگران، از بازار مسكن خارج شوند. با عرضه این واحدها در بازار هم بدیهی است كه قیمت مسكن و اجاره بها كاهش خواهد یافت.

1397/04/16
13:59:38
5.0 / 5
4663
تگهای خبر: تولید , خرید , ساخت , ساخت و ساز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است