مهر گزارش می دهد؛

ماجرای رشد ناگهانی قیمت مسكن در زمستان۹۶، رقابت سخت بازارهای موازی

ماجرای رشد ناگهانی قیمت مسكن در زمستان۹۶، رقابت سخت بازارهای موازی

آوا مسكن: آمارها نشان داده است قیمت مسكن در دو فصل پایانی ۹۶ روند افزایشی داشت كه در زمستان شتاب آن به گونه ای شد كه هم ارزش افزوده این بخش به ۲۴ درصد رسید هم سوددهی آن از بازار ارز بیشتر شد.به گزارش آوا مسكن به نقل از مهر، بر مبنای اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی در پاییز سال قبل میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسكونی در تهران ۴ میلیون ۸۴۰ هزار تومان بود. این در شرایطی است كه این شاخص در تابستان سال قبل متری ۴ میلیون و ۶۴۰ هزار تومان بود كه نشان داده است قیمت مسكن در پاییز نسبت به تابستان ۹۶ تنها ۴.۷ درصد رشد داشت.
با این حال در زمستان شاهد رشد چشمگیر قیمت ها بودیم به صورتی كه قیمت ها نسبت به پاییز با رشد ۱۱.۴ درصدی مواجه گردید و میانگین هر متر مربع واحد مسكونی در تهران در زمستان ۹۶ به رقم ۵ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان رسید.
در پاییز سال گذشته نزدیك به ۷۰ درصد معاملات مسكن در بازه قیمتی متری ۲ تا ۵ میلیون تومان بود كه در زمستان و با عنایت به افزایش میانگین قیمت مسكن در پایتخت، تعداد معاملاتی كه در این بازه قیمتی بودند به ۵۰ درصد معاملات كاهش پیدا كرد.
همچنین با عنایت به آغاز رونق و گرانی مسكن از پاییز سال گذشته، آمار صدور پروانه های ساختمانی در تهران روند افزایشی یافت و در حالیكه معمولا ساخت و سازها در فصول سرد سال با كاهش مواجه می شود، اما بر مبنای آمارها، تعداد پروانه های ساختمانی در پاییز نسبت به تابستان سال قبل روند افزایشی نشان داده است و از ۱۶ هزار پروانه ساخت در تابستان سال قبل به حدود ۲۱ هزار پروانه در پاییز افزایش می یابد كه نشان دهنده اقبال مجدد انبوه سازان به ساخت واحدهای مسكونی نوساز است.
بر اساس آمارها ارزش افزوده بخش مسكن برای سازندگان بخش خصوصی در پاییز و زمستان سال قبل به حدود ۲۴ درصد رسید این در شرایطی است كه در سال پیش از آن ارزش افزوده بخش مسكن برای فعالان صنعت ساخت و ساز منفی ۱۳ و حتی در سال ۹۴ منفی ۱۷ درصد بود.
اگرچه روند قیمت مسكن در فاصله سال های ۹۲ تا ۹۵ حدودا ثابت یا شیب كندی داشت اما در پاییز ۹۶ این روند شتاب بیشتری گرفت و سبب شد تا نسبت به فصل تابستان حدود ۵ درصد و نسبت به پاییز سال پیش از آن (پاییز ۹۵) رشد ۱۰ درصدی را تجربه كند و مرز متری ۴ میلیون ۸۰۰ هزار تومان را رد كرد. زمستان هم روند افزایش قیمت ها تسریع شد و برای اولین بار در چند سال اخیر میانگین قیمت مسكن یك فصل به بالای ۵ میلیون تومان رسیده و رقم حدودا ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان را تجربه نمود. این رشد قیمتی، تنها نسبت به فصل پیش از آن ۱۱ درصد و نسبت به زمستان سال ۹۵ حدود ۲۰ درصد بود كه در سال های اخیر چنین رشدی برای قیمت مسكن بی سابقه بوده است.
افزایش بی سابقه قیمت مسكن در زمستان سال قبل به گونه ای بود كه برای اولین بار در ۵ سال اخیر تورم مسكن از تورم عمومی پیشی گرفت. در زمستان ۹۶ تورم عمومی بر مبنای اعلام بانك مركزی ۱۰ و تورم مسكن ۲۰ درصد بود. اتفاقی كه آخرین بار در تابستان ۹۲ رخ داد و در آن زمان تورم عمومی ۴۲ و تورم مسكن ۶۰ درصد بود. گفتنی است بیشترین تفاوت میان تورم عمومی و تورم مسكن در زمستان ۹۱ واقع شد كه در آن بازه زمانی، تورم عمومی ۴۰ و تورم مسكن ۷۲ درصد بود.
این اتفاقات نشان داده است باآنكه پاییز سال قبل آغاز روند گرانی مسكن بود، ولی زمستان این روند تثبیت و سبب شد تا بر خلاف انتظارات كه همواره افزایش قیمت مسكن را در حواشی تورم عنوان می كردند، قیمت مسكن ناگهان فاصله شدیدی از تورم عمومی بگیرد. این اتفاق همه برنامه ریزی و سیاست گذاری های كلان در حوزه مسكن را كه بر مبنای انتظار افزایش قیمت در حواشی تورم عمومی بود، باطل كرد.
از دیگر اتفاقاتی كه سبب شد تا كارشناسان اقتصادی روند افزایش قیمت مسكن در پاییز و خصوصا زمستان سال قبل را با گرانی های مسكن در سال ۹۱ مقایسه كنند، افزایش تعداد معاملات و خرید و فروش مسكن در این دو فصل بود. به گونه ای كه هر دوره افزایش معاملات و آغاز رونق مسكن با افزایش قیمت ها همزمان می گردد در دو فصل پایانی سال ۹۱ میانگین تعداد معاملات ۴۴ هزار فقره بود كه با آغاز ركود بخش ساختمان ومسكن تعداد معاملات به ۳۵ هزار فقره در هر فصل كاهش پیدا كرد.
این روند تا تابستان سال قبل هم حفظ شد اما ناگهان در پاییز سال قبل ۴۷ هزار و ۲۰۰ فقره رسید. اتفاقی كه كارشناسان را در زمستان سال قبل غافلگیر كرد، افزایش تعداد معاملات مسكن به ۵۰ هزار و ۵۰۰ فقره بود كه در تمام سال های پیش از آن بی نظیر بود.
سرعت گرانی مسكن در دو فصل پایانی سال قبل در این حد بود كه در پاییز ۹۶، ۲۱ درصد خریداران توانستند واحدهای ۳ تا ۴ میلیون تومان در هر متر مربع را بخرند اما كسانی كه در زمستان به سراغ این واحدها رفتند ۱۸.۶ درصد بود در مقابل به تعداد خریداران واحدهای مسكونی متری ۴ تا ۵ میلیون تومان اضافه گردید.
اگرچه قیمت مسكن در دو فصل پایانی سال قبل رو به افزایش نهاد، اما بازارهای رقیب بخش مسكن در دو فصل پاییز و زمستان سال ۹۰ رقابت تنگاتنگی با مسكن داشتند كه سبب شد در پاییز بخش مسكن از سه بازار سهام، سكه و ارز عقب بماند ولی در زمستان سال قبل این بازار مسكن بود كه بر خلاف تصورات از بازار ارز پیشی گرفت ولی از دو بازار سهام و سكه عقب ماند.
میزان سوددهی چهار بازار سهام، سكه، ارز و مسكن در پاییز و زمستان سال گذشته/ درصد

سهام
سكه
ارز
مسكن
پاییز ۹۶
۱۹.۲
۱۹.۱
۱۰.۱
۱۰
زمستان ۹۶
۲۴.۷
۲۷.۸
۱۷.۱
۱۹.۹

1397/03/13
17:47:09
5.0 / 5
4468
تگهای خبر: خرید , ساخت , ساخت و ساز , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است