معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران:

مردم بزودی به خدمات جدید دولت الكترونیك دسترسی خواهند یافت

مردم بزودی به خدمات جدید دولت الكترونیك دسترسی خواهند یافت

آوا مسكن: تهران - عرضه تعدادی از خدمات دولت با استفاده از تلفن همراه كه وعده آن سال قبل داده شده بود، در آستانه بهره برداری قرار گرفته و به قول معاون دولت الكترونیك سازمان فناوری اطلاعات ایران، بزودی دسترسی عموم مردم به این نوع خدمات جدید دولت الكترونیك فراهم می گردد.


به گزارش روز جمعه خبرنگار اقتصادی ایرنا، نصرالله جهانگرد مهرماه سال گذشته و در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اعلام نمود: پرتال دولت همراه كه قابلیت نصب روی تلفن همراه را دارد تا 2 ماه دیگر در اختیار عموم قرار می گیرد و مردم می توانند سرویس های دولت را به راحتی از این طریق دریافت كنند.
رئیس وقت سازمان فناوری اطلاعات ایران هم آبان ماه سال گذشته با اشاره به اینكه ساختار اداری كشور 40 سال است كه هیچ تحولی نداشته، اظهار داشت: 60 خدمت اداری كشور با هدف تولید تحول در این نظام، آماده ارائه بر زیرساخت تلفن همراه است.
معاون دولت الكترونیك سازمان فناوری اطلاعات ایران در تازه ترین گفت و گویی كه با خبرنگار ایرنا انجام داد، درباره زمان بهره برداری از این پروژه تصریح كرد: تاخیرهای بوجود آمده در بهره برداری رسمی از پروژه دولت همراه ما را بر آن داشت تا این خدمات را بدون برگزاری مراسم بهره برداری رسمی و تنها با حضور اصحاب رسانه به جامعه معرفی نماییم.
رضا باقری اصل اضافه كرد: معرفی خدماتی كه با استفاده از تلفن همراه مردم می توانند به آنها دسترسی داشته باشند، در چند روز آینده و با اصحاب رسانه صورت خواهد گرفت تا مردم از مزایای این پروژه استفاده كنند.

* دولت همراه چیست؟
برنامه نرم افزاری(اپلیكیشن) دولت همراه با ارسال #4* روی گوشیهای هوشمند تلفن همراه قابل نصب است و مردم می توانند با نصب این نرم افزار تعدادی از خدمات عمومی دولتی را بدون نیاز به حضور در دستگاه های اجرایی با استفاده از تلفن همراه خود دریافت كنند.
برنامه نرم افزاری (اپلیكیشن دولت همراه) برنامه ای است كه شهروندان ایرانی می توانند با نصب آن روی تلفن های همراه هوشمند خود به تعدادی از خدمات عمومی دولتی بدون آنكه نیازی به رجوع حضوری به دستگاه های اجرایی داشته باشند و به جای اینكه وقت خویش را صرف تردد در سطح شهرها كنند، این خدمات را مستقیم دریافت كنند.
نرم افزار دولت همراه دسترسی به دهها خدمت دولت الكترونیك را بدون هیچ تبعیضی برای همه ملت امكان پذیر می كند.
شخص به محض نصب اپلیكیشن «دولت همراه»، شماره تلفن و كد ملی خویش را عرضه می دهد كه پس از استعلام، خدمات لازم به متقاضی عرضه می گردد.
شهروندان ایرانی با نصب این برنامه نرم افزاری می توانند خدمات مورد نیاز در زمینه طرح رجیستری تلفن همراه را دریافت كنند و علاوه بر آن می توانند خدماتی كه از استانداری های سراسر كشور نیاز دارند را غیر حضوری دریافت كنند.
خدمات عمومی دستگاه های اجرایی، خدمات مورد نیاز آب، برق، گاز و تلفن، خدمات ثبت احوال، تامین اجتماعی و سازمان بهزیستی بخشی از خدماتی است كه مردم می توانند با نصب نرم افزار دولت همراه به آنها دسترسی داشته باشند.
كسانی هم كه تلفن همراه هوشمند ندارند می توانند با ارسال شماره 4 در تلفن همراه خود دریافت كنند.
دسترسی به بعضی از این خدمات مجانی است و شهروندان نیازی به پرداخت ندارند اما برخی دیگر از خدمات مانند خدمات گمرك مشمول هزینه های جاری است كه درخواست كنندگان باید هزینه های مرتبط را پرداخت كنند.
قرار بود اولین مرحله این طرح با نزدیك به 20 خدمت استعلامی و 10 خدمت فرآیندی امكان پذیر شود.
البته آبان ماه پارسال، معاون دولت الكترونیك سازمان فناوری اطلاعات ایران اعلام نمود برخی دستگاه های اجرایی در زمینه عرضه خدمات خود در سامانه دولت همراه كوتاهی می كنند و در نتیجه، این خدمت مقداری با تاخیر روبرو شده است.
«رضا باقری اصل» به ایرنا گفته است: هنوز برخی دستگاه های اجرایی برای عرضه سرویس های خود بر زیرساخت دولت همراه اعلام آمادگی نكرده اند؛ درحالی كه زیرساخت از مدت ها پیش آماده شده است.
معاون دولت الكترونیك سازمان فناوری اطلاعات ادامه داد: برخی دستگاه ها هم می خواهند سرویس های خویش را آنگونه كه خود طراحی نموده اند، در این زیرساخت قراردهند درحالی كه باید از چارچوب ها و ضوابط سازمان فناوری اطلاعات پیروی كنند اما این دستگاه ها به این تبعیت تمایلی ندارند.
باقری اصل برداشت غلط از معماری فناوری اطلاعات كشور را یكی از دلیل های بی انگیزگی سازمان ها در تبعیت از سازمان فناوری اطلاعات ایران دانست و افزود: همه دستگاه ها باید از فرمول سازمان فناوری پیروی كنند تا هرچه زودتر خدمات دولت همراه برای همه مردم ایران قابل دسترسی باشد.
برخی گمانه زنی های حاكی از آن بود كه خدمات دولت همراه در دهه فجر سال گذشته به بهره برداری برسد اما این اتفاق نیفتاد و در نهایت به اوایل امسال موكول شده است.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام**2078** 6075


1397/01/24
14:47:56
5.0 / 5
4599
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است