قانون بودجه 1403 ابلاغ گردید

قانون بودجه 1403 ابلاغ گردید

آوا مسکن: قانون بودجه سال 1403 که از حیث منابع و مصارف بیش از 6458 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده، از طرف سرپرست ریاست جمهوری ابلاغ برای اجرا شد.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، محمد مخبر، سرپرست ریاست جمهوری، قانون بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور را در روز دوازدهم خرداد ماه برای اجرا ابلاغ نمود.
متن کامل قانون بودجه سال ۱۴۰۳ اینجا قابل مشاهده است.
قابل ذکر است روند بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ طبق اصلاحات انجام شده در ماده ۱۸۲ آئین نامه داخلی، تغییر نمود. بر این اساس، دولت بودجه را در دو بخش به مجلس تقدیم کرد؛ بخش اول شامل ماده­ واحده مشتمل بر احکام مورد نیاز برای اجرای بودجه کل کشور، سقف منابع بودجه عمومی دولت به تفکیک درآمدها و واگذاری دارایی­ های سرمایه ­ای و مالی و اجزای اصلی آنها، ترازهای عملیاتی، سرمایه ­ای و مالی بودجه عمومی دولت و فروض برآورد منابع و مصارف بودجه است.
سال قبل بخش اول لایحه بودجه تبدیل به قانون شد، اما بخش دوم به سالجاری موکول شد. با این وجود بودجه به شکل یک دوازدهم هم تصویب نشد و بجای آن مجلس مجوزی به دولت داد تا دولت معطل بخش دوم بودجه نماند و بر این اساس، دولت می تواند دریافتی ها و پرداختی ها را به صورت علی الحساب انجام دهد.
بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور از حیث منابع و مصارف بیش از ۶۴۵۸ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. بطور کلی بودجه سالانه از دو بخش منابع بودجه عمومی دولت و بودجه شرکتهای دولتی، موسسات انتفاعی وابسته به دولت و بانکها تشکیل می شود که امسال سهم این بخش به ترتیب نزدیک به ۴۴ و ۵۸ درصد ارزیابی شده است. منابع بودجه عمومی شامل درآمدها، واگذاری دارایی های سرمایه ای، واگذاری دارایی های مالی و درآمدهای اختصاصی دولت می باشد.
البته منابع و مصارف سالجاری در لایحه بودجه ۶۳۴۷ هزار میلیارد تومان پیشبینی شده بود. ازاین رو آن چه در قانون در نظر گرفته شده، حدود ۱۱۱ هزار میلیارد تومان بیش تر از پیشبینی اولیه دولت می باشد.
همچون مهم ترین نکاتی که در لایحه بودجه دیده شده بود می توان به افزایش درآمدهای مالیاتی و کاهش درآمدهای نفتی است. بر این اساس پیشبینی درآمدهای مالیاتی امسال نسبت به سال قبل ۵۶ درصد افزایش و درآمدهای نفتی ۳.۵ درصد کاسته شده است. از جانب دیگر امسال در بخش بودجه عمرانی کشور ۴۰۰ هزار میلیارد تومان پیشبینی شده که این عدد در حدود یک پانزدهم منابع عمومی کل کشور است.
منبع:

1403/03/20
10:07:30
5.0 / 5
120
تگهای خبر: شركت , مالیات , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است