معاون بانك مركزی اعلام كرد

رشد اقتصادی ۶ و دو دهم درصدی در بهار سال جاری

رشد اقتصادی ۶ و دو دهم درصدی در بهار سال جاری

به گزارش آوا مسکن، معاون بانک مرکزی اظهار داشت: بهار سال جاری از معدود دوره هایی بوده که رشد اقتصادی فصل اول سال از متوسط رشد اقتصادی سال و متوسط رشد اقتصادی دراز مدت بالاتر ثبت شده است.به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، محمد شیریجیان؛ معاون اقتصادی بانک مرکزی و علیرضا قائدی؛ معاون اداره حساب های اقتصادی بانک مرکزی با حضور در برنامه میز اقتصاد توضیحاتی در ارتباط با آمار رشد اقتصادی در بهار سال ۱۴۰۲ عرضه کردند.

شریجیان در ارتباط با برنامه های بانک مرکزی و دولت در سال ۱۴۰۲ اظهار داشت: از اواخر سال قبل با عنایت به تلاطمی که در متغیرهای کلان اقتصادی به وجود آمد، مجموعه اقتصادی دولت به این جمع بندی رسید که باید هدفگذاری خویش را در سال ۱۴۰۲ بر رشد غیرتورمی اقتصاد، تعدیل و مواجهه با سیکل های مخرب اقتصادی و پیشبینی پذیر کردن متغیرهای کلان اقتصادی برای عموم مردم و فعالان اقتصادی قرار دهد.

تدوین بسته سیاستی مهار تورم و رشد تولید

وی اضافه کرد: سال جاری که توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی هم بعنوان سال «مهار تورم و رشد تولید» نام گذاری شد، این اطمینان خاطر در منظومه اقتصادی حکمرانی دولت بوجود آمد که هدفگذاری انجام شده و نگاهی که دولت در نظر گرفته است، به درستی انتخاب شده است. بر این اساس از آغاز سال جاری سه دستگاه سیاست گذار اقتصادی کشور یعنی بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد و امور دارایی، بسته سیاستی را در چارچوب برنامه مهار تورم و رشد تولید با همکاری سایر دستگاه ها طراحی کردند. در این بسته سیاستی به صورت مشخص وظیفه هر کدام از دستگاه ها در تحقق مهار تورم و رشد تولید با محوریت رفع مجموعه ای از ناترازی ها با عنوان ریشه اصلی مشکلات ساختاری اقتصاد کشور، طراحی شد.

شیریجیان ضمن اشاره به این که برنامه ها در جهت رفع ناترازی های بودجه، ناترازی های بانکی، ناترازی صندوق های بازنشستگی، ناترازی انرژی و از این دست موارد طراحی شده است، اظهار نمود: در این برنامه بر تأمین مالی غیرتورمی اقتصاد برای دولت و فعالان اقتصادی متمرکز شده ایم. برنامه کنترل و مدیریت نقدینگی و افزایش بهره وری نقدینگی، برنامه مدیریت پایه پولی، برنامه جذب سرمایه گذاری خارجی، برنامه مولدسازی و افزایش ارزش افزوده اقتصادی دارایی های دولت همچون دیگر برنامه های است که در مجموعه شورای اقتصادی با حضور شخص محترم رئیس جمهور، تدوین، طراحی، تصویب و به دستگاه ها ابلاغ گردید و اجرای این برنامه ها به صورت مستمر پایش می شود.

تورم ۱۰۳ درصدی تولیدکننده به ۳۴ درصد رسید

معاون اقتصادی بانک مرکزی با عرضه گزارش عملکرد اجرای این برنامه در ۶ ماهه ابتدایی سال جاری، اظهار داشت: نخستین دستاورد کاهش تورم است. دولت در مهار تورم موفق بوده است، به صورتی که از آغاز سال جاری تورم کشور ۱۶ واحد درصد کاهش پیدا کرد. یعنی از تورم حدود ۵۵ درصدی به تورم ۳۹ درصدی رسیده ایم. در شاخص قیمت تولیدکننده هم ۱۵ درصد کاهش داشته ایم و با عنایت به این که تورم تولیدکننده یا همان شاخص قیمت تولیدکننده بشدت در رشد اقتصادی اثرگذار می باشد، شاهد آن هستیم که این رقم هم اکنون به حدود ۳۴ درصد رسیده و بشدت تعدیل شده است. این در شرایطی است که اردیبهشت ۱۴۰۰ (قبل از دولت سیزدهم) تورم ۱۰۳ درصدی تولیدکننده را داشته ایم.

شیریجیان ضمن اشاره به این که یکی از مهم ترین مولفه های کمک کننده به افزایش رشد اقتصاد، مهار تورم تولیدکننده بوده است، اظهار نمود: کاهش تورم تولیدکننده به پیشبینی پذیری اقتصاد کمک کرده و باعث کاهش هزینه تمام شده تولیدکننده شده است. یکی از علل اصلی تورم و کاهش رشد اقتصادی، تورم تولیدکننده است و دولت به خوبی توانسته این بخش را کنترل کند. وقتی تولیدکننده قیمت مواد اولیه و کالاهای واسطه ای خویش را بتواند پیشبینی کند، این مساله بر افزایش تولید آن هم موثر است.

تحقق رشد اقتصادی ۶.۲ درصدی و خروج از رکود

وی در ادامه تصریح کرد: در معدود دوره هایی از اقتصاد هستیم که رشد اقتصادی فصل اول سال از متوسط رشد اقتصادی سال و متوسط رشد اقتصادی دراز مدت بالاتر ثبت شده است. در سالهای اخیر، اقتصاد کشور رشدهای خوبی را تجربه کرده است و بر مبنای اقوال معتبر اقتصادی، اگر اقتصادی بتواند رشد بالای ۳ درصد را در خلال چندین سال متوالی تجربه کند، میتوان اظهار داشت که از رکود اقتصادی خارج شده است.

شیریجیان اضافه کرد: اقتصاد کشور رشد اقتصادی ۴.۱ درصد در سال ۹۹، ۴.۴ درصد در سال ۱۴۰۰ و ۴ درصد را در سال ۱۴۰۱ تجربه کرده و هم اکنون هم رشد اقتصادی کشور در فصل بهار سال جاری به ۶.۲ درصد رسیده است که از متوسط سال قبل هم بیشتر است. هدفگذاری دولت امسال ثبت رشد اقتصادی بالای ۳ درصد است و در فصل اول از هدفگذاری که انجام داده ایم جلوتر هستیم.

وی ضمن اشاره به این که بانک مرکزی عموما نقدینگی را هدفگذاری می کند، اظهار نمود: در کنار مدیریت متغیرهای بخش واقعی اقتصاد متغیرهای پولی هم به خوبی مدیریت شده و رشد نقدینگی به ۲۶.۹ درصد رسیده است.

معاون اقتصادی بانک مرکزی در ادامه اظهار داشت: در رشد اقتصادی فصل بهار ۱۴۰۲، شاهد رشد موزون تمامی بخش های اقتصاد هستیم. در سال ۱۴۰۱ رشد بخش خدمات کمتر بوده، اما در فصل اول سال جاری رشد بخش خدمات به ۶.۲ درصد رسیده است. رشد بخش کشاورزی را هم در بهار سال جاری نسبت به بهار سال قبل شاهد بوده‎ ایم.

شیریجیان افزود: رشد سرمایه گذاری در بهار ۱۴۰۱ منفی ۱.۲ درصد بوده که سال جاری به ۲ درصد رسیده است و این یعنی رشد اقتصادی همراه با رشد سرمایه گذاری بوده و رشد سرمایه گذاری از سال قبل شروع شده است.

افزایش ۳۸۰ همتی تولید در بهار

علیرضا قائدی، مدیر اداره حساب های اقتصادی بانک مرکزی، در ادامه این نشست اظهار داشت: در سه ماه اول ۱۴۰۲ تولید ناخالص داخلی ۳۸۰ همت است که نسبت به سه ماهه اول سال قبل ۶.۲ درصد، به قیمت های واقعی رشد کرده است.

وی افزود: تهیه آمار تولید ناخالص داخلی فرایندی زمان بر است که حدود ۸۰ روز پس از پایان هر فصل این آمارها تهیه می شود.

قائدی بیان نمود: در تولید کالا و خدمات نهایی وضعیت نسبت به سالهای گذشته بسیار بهبود یافته و از سمت تقاضا، مصرف کالا و خدمات هم افزایش داشته است.

رشد ۲.۲ درصدی در قسمت کشاورزی

مدیر اداره حساب های اقتصادی بانک مرکزی خاطرنشان کرد: در سمت عرضه اقتصاد ارزش افزوده فعالیتهای اقتصادی در قسمت کشاورزی ۲.۲ درصد رشد کرده ایم، به این صورت که محصولات زراعی ۸.۷ درصد، تولید محصولات باغی ۵.۴ درصد، محصولات دارویی ۴.۷ درصد رشد کرده است که ماحصل آن در قسمت کشاورزی رشد ۲.۲ درصدی را شاهد می باشیم.

وی افزود: بانک مرکزی سابقه طولانی در تهیه و تولید حساب های ملی دارد که به حدود ۶۵ سال می رسد و روش های آمار گیری مبتنی بر روش های استاندارد است و همینطور مبتنی بر آمارهای دریافتنی از تمام دستگاههای بخش خصوصی و بخش دولتی است.

رشد ۳.۷ درصدی بخش صنعت و سهم ۱.۵ درصدی گروه نفت

در ادامه محمد شیریجیان، معاون اقتصادی بانک مرکزی اظهار داشت: در قسمت تولیدات صنعتی، شاخص تولید کالاهای صنعتی که ۷۰ درصد ارزش افزوده بخش صنعت را تشکیل می دهد، رشد ۳.۷ درصدی داشته ایم. در صنعت نفت، افزایش تولید نفت خام ۲۰ درصد افزایش داشته، در تولید میعانات گازی به افزایش تولید ۵ درصدی رسیده ایم که به تبع آن افزایش صادرات هم داشته ایم. بدین ترتیب ۱.۵ درصد از ۶.۲ درصد رشد اقتصادی متعلق به حوزه نفت بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در قسمت خدمات در حوزه حمل و نقل و انبار داری، خرده فروشی و عمده فروشی (که اتفاقا این دو بخش مکمل هم هستند که نشان داده است گردش کالا در اقتصاد بیشتر شده است) و در حوزه هتل و رستوران داری و گردش گری شاهد بیشترین رشد بوده ایم.

این مسئول تصریح کرد: در آمارها به تولید توجه داریم و این تولید با عنایت به قیمت های سال پایه ۹۵ ثابت شده است، یعنی تغییرات قیمت تولید سالهای ۱۳۹۶ تا سال ۱۴۰۲ در نظر گرفته نمی شود و آن چیزی که منجر به افزایش رشد اقتصادی می شود همان مقدار تولید است، یعنی از ضرب قیمت در مقدار اقلام مختلف به یک ارزش می رسیم و این ارزش قیمت ثبات دارد و آن چیزی که باعث تغییرات می شود میزان تولید است.

شیریجیان افزود: ما شاهد رشد قسمتهایی هستیم که از تحریم ها بشدت متأثر شده است، یعنی رشد ۱۶.۴ درصدی بخش نفت و ۳.۷ درصدی صنایع و معاون نشان داده است که ما توانسته این آثار تحریم ها را کنترل نماییم و همینطور در عرصه تولید صنایع غذایی و تولید وسایل نقلیه موتوری بیشترین رشدها را داشته ایم.

چشم انداز رشد تا پایان سال

وی در رابطه با چشم انداز رشد تا آخر سال هم بیان نمود: امیدوار هستیم که بتوانیم روند مثبت اقتصادی را تا آخر سال پیش ببریم، چونکه علایم اقتصادی همین مبحث را به ما می گوید.

معاون اقتصادی بانک مرکزی عنوان کرد: در توسعه بخش کالا در قسمت صنعت باید اشاره کنم که صورت های مالی شرکتهای تولیدی بورسی حاکی از ان است که در تیر ماه رشد ۶.۷ درصدی و در مرداد ماه رشد ۹.۲ درصدی داشته ایم. از سوی دیگر موجودی انبارها کاهش پیدا کرده است که نشان داده است سرمایه گذاری از محل تولیدی انبار بهتر شده است و همینطور پیشبینی پذیری از آینده اقتصاد بهبود یافته است.

وی افزود: در قسمت کشاورزی رشد خوبی داشته ایم، بعنوان نمونه ۱۰ میلیون تن خرید تضمینی گندم داشته ایم. در حوزه ساختمان هم رشد سرمایه گذاری دولت در قسمت ساختمان ۴۵ درصد و رشد سرمایه گذاری بخش خصوصی ۴۰.۳ درصد بوده است و مجموعه این موارد نشان داده است که تا آخر سال رشد اقتصادی را ادامه خواهیم داد.

شیریجیان خاطرنشان کرد: ما باید برنامه تأمین مالی غیر تورمی را دنبال نماییم و این موضع درحال پیگیری است که با عنایت به شرایط به روز می شود و ما مولدسازی دارایی ها را هم پی گیری می نماییم و همینطور بحث استفاده از ظرفیتهای اقتصادی که به واسطه توسعه مناسبات منطقه ای بهبود یافته است را دنبال می نماییم. همینطور مدیریت بهره وری نقدینگی و مدیریت تأمین مالی زنجیره ای را ادامه خواهیم داد.

منبع:

1402/07/01
08:17:11
5.0 / 5
192
تگهای خبر: اثر , استاندارد , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان آوا مسكن
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است