تورم تک رقمی، وعده دولت در برنامه هفتم

تورم تک رقمی، وعده دولت در برنامه هفتم

آوا مسکن: به گزارش آوا مسکن، در حالی که برنامه هفتم توسعه درحال بررسی و تصویب در مجلس شورای اسلامی است، رئیس سازمان برنامه و بودجه از تک رقمی شدن نرخ تورم در کشور تا پایان این برنامه اطلاع داده است.به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، نرخ تورم و کنترل آن یکی از اهداف و دغدغه های دولت می باشد و بارها مسؤلان در رابطه با چرایی و چگونگی ایجاد و افزایش نرخ تورم صحبت کرده اند که در برنامه هفتم توسعه هم بر آن تاکید گردیده است.

رییس جمهور در جلسه علنی روز یکشنبه ۲۸ خرداد ماه مجلس و در جریان تقدیم لایحه برنامه هفتم توسعه در اینباره اظهار داشت: مهار تورم در برنامه هفتم توسعه مد نظر قرار دارد و در این حوزه به دنبال خارج کردن، بانک هایی که امکان اصلاح ندارند و تن به قانون نمی دهند، هستیم. از طرفی پایه پولی و کسری بودجه از عوامل موثر در زمینه تورم است. به همین سبب ۴۸۰ هزار میلیارد تومان در سال۱۴۰۰ کسری بودجه داشتیم ولی آنرا جبران کردیم. در ۱۴۰۱ منابع و مصارف مدیریت شد تا ناترازی نداشته باشیم.

داود منظور -معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه- هم در رابطه با هدفگذاری دولت برای کنترل تورم در برنامه هفتم توسعه اظهار نمود: در سیاست های کلی بر مهار و تک رقمی شدن تورم در طول سالهای برنامه تاکید شده است. ازاین رو ما یکی از هدف گذاری هایمان اینست که بتوانیم تا انتهای دوره برنامه تورم را به تدریج بگونه ای کاهش دهیم که در سال پایانی برنامه تورم یک رقمی شود و به ۹.۵ درصد برسد. البته برای اینکه این اتفاق بیفتد باید رشد پایه پولی را در بانکها کنترل نماییم یا به تعبیر دیگر باید ایجاد نقدینگی های جدید را کنترل نماییم برای آن یک هدف گذاری کرده ایم که رشد پایه پولی در انتها به سیزده و نیم درصد کاهش پیدا کند.

وی اضافه کرد: هم اکنون رشد پایه پولی چیزی حدود ۳۰ تا ۳۲ درصد است که باید این را به تدریج کاهش دهیم. چرا این رشد پایه پولی اتفاق می افتد که منجر به تورم می شود؟ علل گوناگونی دارد ما این را صدمه شناسی کردیم یعنی آن عواملی که سبب شده که پایه پولی رشد کند و ایجاد نقدینگی بیشتر و تورم بیشتر کند صدمه شناسی کردیم یکی از عاملهای مهم آن ناترازی بودجه دولت می باشد یعنی وقتی که دولت منابع و مصارفش با هم سازگار نیست به صورت های مختلفی متوسل می شود به منابع بانکی و این منابع بانکی به طور عمده به صورت های مختلفی متوسل می شود به منابع بانکی و این منابع بانکی عموما به صورت اضافه برداشت از بانک مرکزی اتفاق می افتد و پایه پولی را رشد می دهد ازاین رو یکی از اصول ما در برنامه هفتم اینست که بتوانیم ناترازهای بودجه عمومی را در اصلاح ساختار بودجه بگونه ای کاهش دهیم که دیگر دولت متعرض منابع بانکی نشود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: یکی از علل رشد نقدینگی و بالا رفتن پایه پولی اضافه برداشت بانکها از منابع بانک مرکزی است چرا بانکها اضافه برداشت می کنند چرا پایه پولی درصد اضافه برداشت بانکها رشد می کند یکی از دلایلش اینست که شاید بانک مرکزی آن ابزارهای لازم، اختیارات کافی را برای مقابله با بانکهای عملا ناسالم یا بانکهای غیر منضبط در اختیار ندارد ما در برنامه هفتم اختیارات خیلی زیادی را در بحث مهار تورم برای بانک مرکزی تعریف کردیم بانک مرکزی می تواند با بانکهای ناسالم قاطعانه برخورد کند می تواند مدیریت آن بانکها را خودش در اختیار بگیرد حتی می تواند بانکهای ناسالم را در بانکهای دیگر ادغام کند یک اختیارات نسبتاً گسترده ای دادیم به بانک مرکزی بعنوان مقام پولی کشور که بتواند قاطعانه با بانک هایی که مقررات را رعایت نمی کنند اضافه برداشت انجام می دهند و رفتارشان منجر می شود به تورم، مقابله کافی را انجام دهد بنابراین ما ریشه شناسی و صدمه شناسی هایی که کردیم ما را به این سمت آورد که چگونه بتوانیم تورم را تا پایان برنامه تک رقمی نماییم البته کار دشواری است یعنی برای یک اقتصادی که تقریبا همیشه تورم های دو رقمی داشتیم و در خیلی از سال ها تورم بالای بیست درصد را تجربه کردیم در چهار دهه گذشته اینکه ما نزدیک بشویم به تورم تک رقمی یکی از کارهای دشوار به حساب می آید، ولی شدنی است با انضباط پولی با انضباط بودجه ای با انضباط مالی می توانیم تورم را کنترل نماییم و این تجربه ای است که همه دنیا دارند یعنی حتی مثلاً شما ملاحظه بفرمایید در همسایگی ما پاکستان تورم را تک رقمی کرده، عراق در سالهای گذشته تورم را تک رقمی کرده یعنی این ها ضوابطی دارد و دستورالعمل ها و رویه هایی دارد که اگر بانکهای مرکزی آنها را مقتدرانه اجرا کنند به سادگی امکان تک رقمی شدن تورم فراهم است.

منظور اظهار داشت: یکی از ساز و کارهایی که داریم اینست که آمدیم برای هر کدام از اهداف و مساله هایی که تعریف کردیم هدف گذاری های کمی کردیم این هدف گذاری کمی را هم بین سالهای برنامه تقسیم کردیم. مقرر شده تورم را در انتهای دوره برنامه هفتم توسعه تک رقمی نماییم و به ۹.۵ درصد برسانیم. ازاین رو هر سال هدف گذاری کردیم به یک عددهایی برسیم و بنابراین پایان هر سال می شود این را سنجید آیا به سمت آن هدف نهایی برنامه نزدیک شدیم و تکالیف را انجام دادیم یا خیر.
1402/04/15
15:50:34
5.0 / 5
302
تگهای خبر: ابزار , توسعه , ساخت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان آوا مسكن
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است