ردپای چین و روسیه در پیشبینی نفت 90 دلاری

ردپای چین و روسیه در پیشبینی نفت 90 دلاری

به گزارش آوا مسکن، تحلیل گران در نظرسنجی رویترز پیشبینی کردند قیمت نفت سال جاری تحت تأثیر احیای تقاضا به دنبال بازگشایی چین و کمبود عرضه ناشی از تحریم ها ضد روسیه، افزایش تدریجی خواهد داشت.به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، در نظرسنجی ماهانه رویترز، ۴۹ اقتصاددان و تحلیلگر پیشبینی کردند میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت در سال ۲۰۲۳، به ۹۰ دلار و ۴۹ سنت می رسد که بالاتر از پیشبینی قیمت ۸۹ دلار و ۳۷ سنت در نظرسنجی دسامبر است. این اولین بازنگری صعودی در پیشبینی قیمت نفت برنت از اکتبر است. میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت در ژانویه به حدود ۸۴ دلار رسید.

میانگین قیمت هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا در سال میلادی جاری، ۸۵ دلار و ۴۰ سنت پیشبینی شد که بالاتر از پیشبینی ۸۴ دلار و ۸۴ سنت در دسامبر است.آجی پارمار، دستیار مدیر بخش تحقیقات بازارهای جهانی نفت در بانک اچ اس بی سی در اینباره اظهار داشت: وسعت بهبود تقاضای چین برای نفت، بعد از لغو محدودیتهای کرونایی و همینطور واکنش روسیه به تحریم های غربی، بر توازن بازار نفت تأثیر خواهد گذاشت. تقاضا از جانب چین که در سال ۲۰۲۲ برای اولین بار در دو دهه گذشته کاهش سالانه داشت، احیانا با رشد استفاده از سوختهای حمل و نقل بعد از خروج از قرنطینه های سفت و سخت کووید، افزایش پیدا خواهد نمود.

اعضای گروه هفت اوایل ژانویه توافق کردند سطح سقف قیمت نفت روسیه در مارس یک ماه دیرتر از زمان برنامه ریزی شده بازنگری شود تا تاثیری که اجرای مکانیزم های سقف قیمت برای فرآورده های نفتی روسیه بر بازار خواهد داشت، مورد ارزیابی قرار بگیرد.

تحلیلگران در مورد تأثیر تحریم های غربی بر تولید و صادرات نفت روسیه اختلاف نظر دارند. جو دولورا، استراتژیست انرژی روبوبانک اظهار نمود: سال جاری نبردی بین تحریم های اروپایی قریب الوقوع و رکود اقتصادی آمریکا در مقابل قدرت و سرعت بازگشایی چین در خواهد گرفت.

بسیاری از تحلیل گران در رابطه با شدت و زمان بروز چنین رکودهایی بدبین هستند که تا حدودی به علت قدرت قیمت گذاری اوپک پلاس (کشورهای عضو اوپک و متحدانشان شامل روسیه) است.

به گفته پی هوا هو، تحلیلگر انرژی بانک دی بی اس، اوپک پلاس در موضع خود برای کنترل عرضه، کوتاه نخواهد آمد و اقدام این گروه در واکنش پیشگیرانه به کندی رشد اقتصاد جهانی از راه کاهش تولید که اواخر سال میلادی گذشته انجام شد، همچنان مثمر ثمر خواهد بود.

بر اساس گزارش رویترز، منابع آگاه در اوپک پلاس پیشبینی کردند کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک پلاس در نشست روز چهارشنبه، ادامه سیاست تولید فعلی کاهش هدف تولید به میزان دو میلیون بشکه در روز را سفارش خواهد نمود.

منبع:

1401/11/12
07:49:56
5.0 / 5
232
تگهای خبر: تولید , حمل و نقل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است