دوبرابر شدن بدهی اقتصادهای درحال توسعه در یک دهه

دوبرابر شدن بدهی اقتصادهای درحال توسعه در یک دهه

به گزارش آوا مسکن، بدهی اقتصادهای درحال توسعه در طول یک دهه بیشتر از دو برابر شده است.


به گزارش آوا مسکن به نقل از چاینا نیوز، بانک جهانی اعلام نمود که بدهی خارجی اقتصادهای درحال توسعه نسبت به یک دهه قبل بیشتر از دو برابر شده و به ۹ تریلیون دلار در سال ۲۰۲۱ رسیده و اخطار داد که بحران بدهی پیش روی این کشورها تشدید شده است.
این بیماری همه گیر خیلی از کشورها را مجبور به دریافت وام بیشتر کرده است و رئیس بانک جهانی، دیوید مالپاس اخطار داد که جهان با بحران بدهی دیگری روبرو است.
هم اکنون خیلی از کشورها به علت افزایش تورم جهانی و افزایش نرخ بهره، با مشکل بدهی مواجه گشتند یا در معرض خطر هستند.
بانک جهانی اظهار داشت: بدتر از این مورد، رشد جهانی امسال بشدت کاسته شده و با افزایش ریسک رکود جهانی در سال ۲۰۲۳ (یکی از همزمان ترین دوره های بین المللی و سخت تر شدن سیاست ها در ۵۰ سال گذشته) همراه می باشد.
مالپاس اضافه کرد: «رویکردی جامع برای کاهش بدهی، افزایش شفافیت و تسهیل بازسازی سریع تر مورد نیاز است ازاین رو کشورها می توانند روی هزینه های پشتیبانی از رشد و کاهش فقر تمرکز کنند».
وی اظهار نمود: ترکیب سطوح بالای بدهی دولت و افزایش نرخ بهره سبب جذب بیشتر سرمایه های جهانی توسط اقتصادهای پیشرفته برای مدت طولانی تر می شود که برای کشورهای درحال توسعه چشم اندازی شوم است، دسترسی به برق، کود، غذا و سرمایه احیانا برای مدت طولانی محدود خواهد ماند.
مالپاس اظهار داشت: در همین حال، سرمایه گذاری کم در مشاغل مانع رشد آینده می شود.
بانک جهانی در اطلاعیه ای اعلام نمود که فقیرترین کشورهایی که حائز شرایط وام گرفتن از انجمن توسعه بین المللی (IDA) هستند، حالا بیشتر از یک دهم درآمدهای صادراتی خویش را برای تأمین بدهی های خارجی بلندمدت عمومی و تضمین شده عمومی خرج می کنند.
وام دهنده مستقر در واشنگتن افزود که این بالاترین نسبت از سال ۲۰۰۰ است. بدهی خارجی کشورهای انجمن توسعه بین المللی هم در دهه منتهی به سال ۲۰۲۱ حدودا سه برابر شده است.
بانک جهانی اظهار داشت: در ظاهر، به نظر می آید شاخصهای بدهی در سال ۲۰۲۱ بهبود یافته است و صدمه پذیری ها بر نیاز فوری به بهبود شفافیت بدهی تاکید دارد.
منبع:

1401/09/17
21:28:37
5.0 / 5
307
تگهای خبر: توسعه , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است