گزارش آوا مسكن؛

روایت آماری از وضعیت فولادسازی

روایت آماری از وضعیت فولادسازی

آوا مسکن: بررسی آخرین آمار مربوط به صنعت فولادسازی نشان میدهد که در 7 ماه نخست امسال، تولید فولاد رشد 12 تا 19 درصدی داشته و در مقابل صادرات کم شده و مصرف داخلی رشد کرده است.به گزارش آوا مسکن به نقل از مهر، بررسی آخرین آمار مربوط به صنعت فولادسازی نشان میدهد که در ۷ ماه نخست امسال، ۷ میلیون و ۳۵۶ هزار تن مقاطع طویل فولادی شامل تیرآهن، میلگرد، نبشی، ناودانی و سایر مقاطع تولید شده که نسبت به ۶ میلیون و ۲۸۵ هزار تن تولیدی طی هفت ماهه نخست ۱۴۰۰، رشد ۱۷ درصدی را تجربه کرده است.
در بخش صادرات این محصول نیز شاهد افزایش صادرات بودیم به شکلی که در ۷ ماه امسال یک میلیون و ۵۸۰ هزار مقاطع طویل فولادی صادر شده که در مقایسه با زمان مشابه پارینه رشد ۶ درصدی را نشان میدهد. البته صادرات در بخش های تیرآهن و نبشی، ناودانی و سایر مقاطع به ترتیب افت یک درصدی و ۱۳ درصدی داشته است.
البته آمارها نشان میدهد که مصرف داخلی مقاطع طویل فولادی رشد محسوسی داشته و نسبت به زمان مشابه سال قبل ۲۰ درصد بالا رفته و از ۴ میلیون و ۸۵۳ هزار تن در ۷ ماهه ۱۴۰۰ به ۵ میلیون و ۸۲۷ هزار تن در ۷ ماهه ۱۴۰۱ رسیده است.
میزان تولید اقلام فولادی در ۷ ماه نخست ۱۴۰۱


همچنین در این بازه زمانی ۵ میلیون و ۳۱۴ هزار تن مقاطع تخت فولادی تولید شده که نسبت به زمان مشابه پارینه ۱۲ درصد رشد را تجربه کرده است؛ با اینحال در بخش صادرات این محصول (۲۰۱ هزار تن) شاهد کاهش ۴۶ درصدی نسبت به زمان مشابه پارینه هستیم.
مصرف داخلی مقاطع تحت فولادی در ۷ ماهه نخست امسال بر خلاف صادرات این بخش، با افزایش همراه بوده به شکلی که در ۷ ماهه امسال ۵ میلیون و ۳۴۹ هزار تن مقاطع تخت از طرف مشتریان داخلی خریداری شده که نسبت به ۷ ماهه پارینه رشد ۱۳ درصدی را نشان میدهد.
در مجموع ۱۲ میلیون و ۶۷۰ هزار تن محصولات فولادی تولید شده که در مجموع ۱۵ درصد بیش از میزان تولید آنها در زمان مشابه سال قبل است. همین طور در مجموع صادرات کل محصولات فولادی با افت ۴ درصدی مواجه بوده است. اما در بخش مصرف داخلی رشد ۱۹ درصدی را شاهد بوده ایم.
واردات و صادرات اقلام فولادی در ۷ ماه نخست ۱۴۰۱


همچنین در بخش مربوط به شمش فولاد (فولاد میانی شامل اسلب و بیلت و بلوم) نیز شاهد تولید ۱۸ میلیون و ۲۶۸ هزار تن محصول بوده ایم که نسبت به زمان مشابه پارینه رشد ۱۶ درصدی یافته است. همین طور ۴ میلیون و ۷۹۹ هزار تن از این محصول صادر شده که بیان کننده رشد ۱۸ درصدی نسبت به زمان مشابه پارینه است.
در ۷ ماه نخست امسال ۲۰ میلیون و ۷۳۷ هزار تن آهن اسفنجی تولید شده که رشد ۱۹ درصدی نسبت به زمان مشابه پارینه داشته است. البته در بخش صادرات این محصول (۳۷۸ هزار تن) شاهد افت ۴۶ درصدی بوده ایم.
به گزارش آوا مسکن به نقل از مهر، به اعتقاد فعالان صنعت فولاد همچون دلیلهای کاهش صادرات فولاد می توان به وضع بازار جهانی فولاد و کاهش تقاضا برای فولاد در مناطق مختلف دنیا، اعمال عوارض صادراتی روی محصولات فولادی در ابتدای سال و دامپینگ روسیه که منجر به کاهش سهم ایران در بازارهای هدف شد، اشاره نمود.
مصرف داخلی اقلام فولادی در ۷ ماه نخست ۱۴۰۱


دلایل کاهش صادرات فولاد
وحید یعقوبی معاون اجرائی انجمن تولیدکنندگان فولاد در این ارتباط به مهر اظهار داشت: منحنی قیمتی فولاد یک منحنی سینوسی است و باتوجه به تأثیر جنگ اوکراین، قیمت فولاد به قله خود رسیده بود اما متأسفانه کشور یک فرصت سوزی بزرگ انجام داد و در قله قیمت ها، عوارض صادراتی روی فولاد اعمال کرد.
وی اضافه کرد: روسیه بواسطه تحریم هایی که دارد وارد بازارهای صادراتی ما شد و رقابت بین ما و روسیه شکل گرفت و با دامپینگی که روسیه کرد سهم ما در بازارهای صادراتی کم شد.
یعقوبی در مورد وضعیت صادرات تا آخر سال هم اظهار داشت: طبق پیش بینی هایی که مؤسسات تحلیلی ارائه کردند، تا ۳ ماه اول سال ۲۰۲۳ روند تقاضای فولاد نزولی است؛ یعنی عملاً پیش بینی نمی شود که قیمت افزایش چندانی یابد و نوسان خاصی نخواهد داشت.
معاون اجرائی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران اضافه کرد: در مورد کف قیمتی فولاد هم دو نظریه وجود دارد؛ نخست این که به سبب بالا رفتن نرخ بهره در آمریکا و نزولی بودن نرخ کامودیتی ها، نرخ فولاد متأثر خواهد شد و از این هم کمتر خواهد شد و نظریه دوم هم این است که قیمت کمتر از این برای تولیدکنندگان فولاد جهان به صرفه نیست و به سبب افزایش نرخ گاز و تعطیلی تعدادی از کارخانجات در اروپا و رسیدن نرخها به کف، بدین سبب دیگر قیمت فولاد از این پایین تر نخواهد بود. این دو نظریه متفاوت می باشد که باید ببینیم کدام یک محقق می شود.
وی افزود: روند نزولی قیمت های جهانی روی صادرات فولاد اثرگذار است؛ بااینکه صادرات در شهریور ماه بالا رفته اما روند، روند نزولی ا ست و به نظر نمی رسد که بتوان تا آخر سال این افت ۱۵ درصدی را جبران کرد و حتی پیش بینی این است که به میزان صادرات پارینه هم نرسیم.
یعقوبی اشاره کرد: امسال احیانا در بهترین حالت و با کمک دولت برای توسعه صادرات، ۵ تا ۵.۵ میلیارد دلار صادرات خواهیم داشت.


منبع:

1401/09/02
14:47:16
5.0 / 5
226
تگهای خبر: اثر , توسعه , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است