در گفت وگو با آوا مسكن مطرح شد:

دستفروشی شغل پایدار نیست

دستفروشی شغل پایدار نیست

به گزارش آوا مسکن، یک فعال حوزه کار با اشاره به اینکه باید به دنبال ایجاد اشتغال پایدار در کشور باشیم، می گوید: وقتی از ساماندهی دستفروشان صحبت می نماییم باید به نحوی باشد که بازخورد عملیاتی داشته باشد و دستفروشی نمی تواند پایداری مشاغل را به دنبال داشته باشد.ناصر چمنی در گفت و گو با ایسنا، در رابطه با تبدیل دستفروشی به شغل رسمی ابراز عقیده کرد و اظهار داشت: از نظر من این کار به اشتغال کشور چه اشتغال خدماتی چه اشتغال پایدار ضربه می زند و سبب می شود هرج و مرج اجتماعی در خیابان ها بیشتر شود، ما منکر دستفروشی نیستیم و همین حالا در خیلی از کشورها دستفروشی رایج است و مکانهای خاص خویش را دارد ولی آنها در زمینه ساماندهی خوب عمل کرده اند در حالیکه ما در ابتدای کار راهکارهای خوبی عرضه می دهیم ولی وقت عمل نمی توانیم اجرایی نماییم.

وی افزود: کسی که به خاطر تأمین معاش دستفروشی می کند، انسان شریف و باغیرتی است ولی این که دستفروشان را وارد بازار کار نماییم که درصد اشتغال بالا برود، منطقی نیست و نمی توان دستفروشی را در زمره اشتغال درصدبندی کرد و جزو آمار آورد.

به گفته چمنی، هم اکنون هیچ قانونی وجود ندارد که دستفروشان را به رسمیت بشناسد و ساماندهی خوبی در این خصوص وجود ندارد.

این فعال حوزه کار متذکر شد: درست است که یک دستفروش با بساط کردن اجناس خود در کف پیاده رو یا خیابان به دنبال روزی و تأمین معاش خود و خانواده اش است ولی از آن طرف امکان دارد سبب ایجاد ترافیک و ازدحام جمعیت شود و در بعضی موارد فعالیت او به کسبه و بازاریان لطمه بزند.

چمنی ضمن اشاره به تعریف شغل شایسته اظهار نمود: دستفروشی در زمره شغل شایسته نیست و ما تاکید داریم که مشاغل باید جایگاه و کرامت خویش را داشته باشند ولی دستفروشی و بساطی هنوز چنین جایگاهی را ندارد.

وی اضافه کرد: نمی توانیم مشکلاتی را که دستفروشان به لحاظ سد معبر در پیاده روها یا برای صاحبان مغازه ها و کسبه که فرضا چند کارگر را هم به خدمت گرفته اند نادیده بگیریم؛ درعین حال منکر این نیستیم که دستفروشی در خیلی از کشورها یک پدیده رایج است ولی راهکارهای خاص خویش را می طلبد و مکان و زمان مشخصی برای چنین فعالیتهایی وجود دارد که باید به شکل جدی ساماندهی گردد و اینطور نیست که هر کسی در هر جایی که خواست دستفروشی کند.

این فعال حوزه کار در رابطه با پیشنهاد ساماندهی دستفروشان در چارچوب تعاونی ها هم اظهار داشت: وقتی از ساماندهی صحبت می نماییم باید طوری باشد که بازخورد عملیاتی داشته باشد ولی ما در مورد گروهی صحبت می نماییم که هرکدام با یک نوع فعالیت به خیابان می آیند و یکی پوشاک عرضه می کند و دیگری صنایع دستی می فروشد و نمی توان همه این گروه ها را در یک قالب متشکل کرد.

وی در انتها اضافه کرد: معتقدم باید به دنبال ایجاد اشتغال پایدار در کشور باشیم و دستفروشی نمی تواند پایداری مشاغل را به دنبال داشته باشد.
1401/08/30
12:56:24
5.0 / 5
235
تگهای خبر: خدمات , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است