چرا سهم مشاغل خانگی در اقتصاد باید بیشتر شود؟

چرا سهم مشاغل خانگی در اقتصاد باید بیشتر شود؟

آوا مسکن: در صورتیکه 23 درصد اشتغال در کشورهای دنیا را مشاغل خانگی به خود اختصاص داده، وزیر کار می گوید آمار اشتغال خانگی در کشور رضایت بخش نیست و حدود چهار درصد مشاغل کشور، خانگی هستند که این سهم باید افزایش یابد.به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، مشاغل خانگی هر نوع فعالیت اقتصادیست که در فضای منزل و با سرمایه اندک قابل راه اندازی است. این شغل ها به سبب ماهیت خود به فضای زیادی نسبت به سایر کسب وکارها نیاز ندارند و عمده گروه های هدف مشاغل خانگی را زنان سرپرست خانوار، کارافرینان، معلولان، بازنشستگان و روستاییان می سازند.

امروزه کسب و کارهای خانگی در کشورهای پیشرفته رونق بسیاری پیدا کرده تا آنجا که مشاغل خانگی تا ۲۳ درصد کل مشاغل این کشورها را شامل می شود، این در حالیست که سهم مشاغل خانگی در ایران بین ۳ تا ۴ درصد برآورد می شود.

به گفته سید صولت مرتضوی - وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، هم اکنون آمار اشتغال خانگی در کشور رضایت بخش نیست وحدود ۴ درصد مشاغل کشور، خانگی هستند که باید این سهم را افزایش داد.

وی با اشاره به پایین بودن سهم مشاغل خانگی از اشتغال کشور می گوید: هدف گذاری ما این است که بالای ۲۰ درصد از اشتغال کشور را مشاغل خانگی پوشش دهد و تلاش می شود که از ظرفیت دو بانک عامل تخصصی وزارت کار و بانک های دیگر استفاده گردد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اختصاص ۳۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی در بودجه ۱۴۰۱ آگاهی داده و می گوید: درصدد هستیم که در سال ۱۴۰۲ این منابع را افزایش بدهیم تا مشکلات متقاضیان مشاغل خانگی کم شود.

بر اساس گزارش ها در یک سال قبل بیش از ۱۳۰ هزار فقره مجوز برای متقاضیان مشاغل خانگی صادر گردیده است این در حالیست که بگفته آزیتا همتیان - دبیر ستاد ساماندهی و پشتیبانی از مشاغل خانگی، ۷۰ هزار فقره مجوز کسب وکار خانگی در هفت ماهه امسال صادر گردیده است.

به گفته وی، باتوجه به سهم ۳ درصدی مشاغل خانگی از بازار تولید و اشتغال، با تغییر رویکرد تک بعدی به مشاغل خانگی می توان این سهم را افزایش داد.

از نگاه کارشناسان افزایش درآمدهای غیر نفتی، رونق بخشیدن به صنایع دستی، ایجاد اشتغال، کاهش ناهنجاری های جامعه و پایداری مشاغل همچون مزیتها و دستاوردهای ایجاد مشاغل خانگی بشمار می رود.

هادی ابوی - فعال حوزه کار - در گفت و گو با ایسنا، در این زمینه می گوید: یکی از مزیت های مشاغل خانگی این است که میز و دفتر نمی خواهد و افراد با هزینه اندک می توانند برای خود کسب و کاری راه اندازی کنند و علاوه بر اشتغالزایی و درآمدزایی در خانه، ساعات بیشتری را در کنار خانواده سپری کنند.

وی کاهش هزینه های رفت و آمد و اجاره کارگاه را از دیگر مزیتهای کسب و کارهای خانگی برشمرده و می افزاید: متقاضیان کسب وکار خانگی برمبنای توانمندی و مهارتی که دارند می توانند در منزل به انجام هر نوع فعالیت خانگی بپردازند.

ابوی، صنایع دستی، بافت فرش، شیرینی پزی، گل سازی، تولید گیاهان دارویی و بسته بندی محصولات غذایی را همچون رشته هایی برشمرد که متقاضیان اشتغال خانگی می توانند دنبال کنند.

به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، باتوجه به آنکه در کشورهای توسعه یافته، مشاغل خانگی سهم به سزایی در تولید ناخالص داخلی داشته و از ارزش افزوده بالایی برخوردار می باشند، فراهم کردن بستر فعالیت و تسهیل صدور مجوز راه اندازی کسب و کارهای خانگی برای متقاضیان اشتغال خانگی می تواند یک گام مثبت و اثرگذار در تحقق این هدف و رونق مشاغل خانگی در کشور باشد.
1401/08/26
12:25:15
5.0 / 5
192
تگهای خبر: اثر , توسعه , تولید , روستا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است