گزارش آوا مسكن؛

حباب مسکن کوچکتر شد

حباب مسکن کوچکتر شد

آوا مسکن: بررسی ها نشان میدهد حباب قیمت مسکن به زیر 2 میلیون تومان رسیده که در نتیجه ی توقف نسبی افزایش قیمت ماهانه مسکن در مرداد امسال نسبت به تیر ماه بود.به گزارش آوا مسکن به نقل از مهر، بانک مرکزی در گزارشی از وضع بازار مسکن در مرداد ماه امسال، نتایج تعداد معاملات و قیمت های متفاوتی با ماه های قبل از آن اعلام نمود.
در حالی که تا دو ماه قبل از آن (تیر ماه امسال نسبت به خرداد ماه) رشد ماهانه قیمت مسکن ۵.۸ درصد و در خرداد ماه امسال نسبت به اردیبهشت سال جاری ۸.۴ درصد بود که نشان از نرخ بالای رشد ماهانه قیمت مسکن امسال داشت، اما در مرداد امسال نسبت به تیر ماه شاهد افزایش ۲.۵ درصدی قیمت مسکن بودیم که ترمز رشد ماهانه قیمت مسکن به ناگهان کشیده شد.
این در حالی است که تعداد معاملات شهر تهران نیز کاهش معناداری در یک ماهه مرداد امسال نسبت به تیر سال جاری نشان داد. به ویژه که در ماه های اردیبشهت تا تیر امسال تعداد معاملات بالای ۱۰ هزار فقره بود و حتی در خرداد امسال ۱۳ هزار فقره معامله را هم رد کرد. اما در مرداد ماه تنها کمی بیش از ۷ هزار معامله مسکن ثبت شده بود.
کارشناسان اقتصادی مسکن معتقدند رابطه معناداری میان تعداد معاملات مسکن، متوسط قیمت آن در شهر تهران و ارزش دلار وجود دارد.
علت توقف ناگهانی رشد ماهانه قیمت مسکن
به گفته کارشناسان اقتصاد مسکن، علت کشیده شدن ترمز رشد ماهانه قیمت مسکن در مرداد امسال این بود که خیلی از خریداران به انتظار شنیدن خبر توافق مجدد ایران با طرف های مذاکره، از بازار خارج شدند.
این در حالی است که در ۵ ماهه ابتدایی امسال، قیمت مسکن افزایش کمتر از ۲۰ درصدی را تجربه کرده و از متوسط متری ۳۴ میلیون تومان در فروردین ماه به متری ۴۲ میلیون تومان در تیرماه رسید، اما انتشار برخی اخبار در ماه گذشته در خصوص احتمال دستیابی به توافق در مذاکرات بین المللی، از این روند کاست و سبب شد تا متوسط قیمت مسکن پایتخت از متری ۴۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به ۴۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان افزایش یابد.
گفته می شود این ثبات نسبی قیمت مسکن در نیمه تابستان امسال ناشی از روند کاهش قیمت دلار به کمتر از ۲۸ هزار تومان در بعضی روزهای مرداد ماه بود.
هر متر مسکن در تهران معادل هزار دلار؟
در روزهای اخیر با افزایش مجدد نرخ دلار در بازار و بازگشت آن به دامنه بالای بالای ۳۰ هزار تومان، برخی پیش بینی ها حاکی از احتمال افزایش مجدد نرخ رشد ماهانه قیمت مسکن در آخر ماه جاری دارد.
به گفته کارشناسان اقتصادی، همراهی دلار و مسکن چه در کوتاه مدت و چه در طولانی مدت در اقتصاد کشور مشهود است؛ نمودارهای همراهی دلار و مسکن نشان میدهد در تهران متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی به هزار دلار می رسد.
حباب ۱۱ میلیون تومانی قیمت مسکن دقیق تر است یا ۲ میلیون تومانی؟
در حال حاضر برمبنای آخرین گزارش بازار مسکن شهر تهران طی معاملات مرداد ماه، متوسط قیمت هر متر مسکن در تهران ۴۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است. چنانچه گزاره «هر متر مسکن در تهران معادل هزار دلار» را بپذیریم، و نیز با احتساب هر دلار آزاد ۳۱ هزار و ۸۰۰ تومان که هزار دلار آن معادل ۳۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است، حباب قیمت مسکن در پایتخت حدود ۱۱ میلیون تومان (۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان) خواهد بود.
اما در صورتیکه متوسط قیمت هر متر مسکن را فقط برای مناطق ۱۹ گانه تهران و بدون در نظر گرفتن ۳ منطقه اول پایتخت (مناطق ۱، ۲ و ۳) که بیشترین فشار قیمتی را به کل شهر تحمیل می کنند، محاسب نماییم، به عدد حدوداً ۳۳ میلیون و ۷۹۴ هزار تومان برای متوسط قیمت هر متر مربع مسکن در پایتخت می رسیم.
در این صورت، حباب واقعی قیمت مسکن در تهران (یعنی مقایسه هر متر مسکن با هزار دلار) حدوداً ۲ میلیون تومان (یک میلیون و ۹۹۴ هزار تومان) است.
کارشناس اقتصاد مسکن: عامل افزایش قیمت مسکن، فقط دلار نیست
در همین رابطه روزبه مالکی یک کارشناس اقتصاد مسکن در گفت و گو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه مذاکرات بین المللی بر معاملات مسکن در ماه گذشته تأثیر گذاشت اظهار داشت: این که فکر نماییم ممکنست قیمت دلار با دستیابی به توافق به زیر ۲۰ هزار تومان برسد، بسیار بعید است؛ ممکنست در کوتاه مدت نرخ دلار به زیر ۲۵ هزار تومان کم شود اما به سرعت و ظرف یک ماه بار دیگر به نرخ های بالای ۲۵ هزار تومان برمی گردد.
وی اضافه کرد: در این صورت بازار مسکن نیز گرفتار رکود تقریبی می شود ضمن این که بعید است به کاهش قیمت منجر شود اما از وقوع رشدهای ناگهانی و جهشی هم دیگر خبری نیست ولی اگر نرخ دلار در قیمت های زیر ۲۵ هزار تومان ثابت بماند، در بلندمدت هم قیمت مسکن سیر نزولی به خود خواهد دید. اما در صورت توقف دلار در دامنه قیمتی ۲۵ تا ۲۹ هزار تومان، کاهش قیمت مسکن نخواهیم داشت.
این کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به احتمال وجود گزینه دیگری همچون ادامه مذاکرات بین المللی ایران با شرایط فعلی اظهار داشت: ممکنست در این صورت نرخ دلار کمی افزایشی باشد و درنتیجه روند افزایشی بازار مسکن نیز رشد ۲۰ تا ۳۰ درصدی قیمت خواهد بود.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا ایده «هر متر مسکن در تهران، معادل هزار دلار» صحت دارد؟ تصریح کرد: در بلندمدت می توان این گزاره را تأیید کرد اما دوره هایی داشتیم که هر متر مسکن ۱۷۰ دلار بود و دوره ای هم بود که هر متر مسکن ۱۷۰۰ دلار.
تورم نهاده های ساختمانی، هم به ضرر سازنده هم خریدار مسکن نوساز
مالکی افزود: در کنار دلار، نهاده های ساختمانی خصوصاً زمین نیز در ارزش قیمت مسکن مؤثر هستند هم اکنون با اهمیت ترین عامل تعیین قیمت مسکن در پایتخت زمین است که هنوز تامین نشده است.
وی تاکید کرد: افزایش جهانی قیمت فولاد و سیمان هم در افزایش قیمت مسکن تأثیر داشته اند؛ افزایش قیمت مسکن حتی به سازنده ها هم ضربه زده و سبب شده تا رشد هزینه های ساخت مسکن را در پی داشته باشد که هم حاشیه سود ساخت را به شدت کم کند و هم از کاهش قیمت مسکن پیشگیری کند.

1401/06/28
11:31:09
5.0 / 5
23
تگهای خبر: خرید , ساخت , ساختمان , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است