در گفت وگو با آوا مسكن مطرح شد؛

سیر تا پیاز داستان ۱۵ ساله مسکن مهر

سیر تا پیاز داستان ۱۵ ساله مسکن مهر

به گزارش آوا مسکن عضو هیئت مدیره سازمان ملی زمین و مسکن جزئیات کامل از آخرین وضعیت طرح مسکن مهر و روند اجرایی آن طی ۱۵ سال گذشته را شرح داد.فردین شاکری عضو هیئت مدیره سازمان ملی زمین و مسکن در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت ساخت و ساز مسکن مهر اظهار نمود: به صورت کلی ساخت ۲ میلیون و ۲۰۴ هزار و ۱۳۰ واحد مسکن مهر از آغاز آغاز به کار دولت نهم شروع شد و یک سال و نیم پس از استقرار دولت نهم، اجرای اولین پروژه های مسکن مهر آغاز شد.
وی اضافه کرد: از این بیشتر از ۲.۲ میلیون واحد، یک میلیون و ۷۸ هزار و ۴۷۴ واحد مسکن مهر، دولتی بود؛ یعنی اراضی دولت برای اجرای پروژه ها واگذار شده بود که شامل شهرهای جدید، شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر که متولی آنها بنیاد مسکن می باشد و شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر که در حیطه اختیارات ادارت کل راه و شهرسازی استان ها قرار دارد، می شود.
عضو هیئت مدیره سازمان ملی زمین و مسکن افزود: همینطور ۸۴۰ هزار و ۹۹ واحد از این ۲.۲ میلیون واحد مسکن مهر، پروژه های خود مالکی بود به این معنا که اراضی برای خود مالکان بود ولی از تسهیلات مسکن مهر استفاده و متقاضیان مسکن مهر را ساماندهی کردند.
ساخت ۲۶۲ هزار و ۲۰۸ واحد مسکن مهر در بافت فرسوده
وی خاطرنشان کرد: ۲۶۲ هزار و ۲۰۸ واحد از کل ۲.۲ میلیون واحد مسکن مهر، در بافت های فرسوده ساخته شد که بعد از نوسازی بافت های مذکور، متقاضیان در آنها ساکن شدند. تسهیلات مسکن به این واحدها داده شد. همینطور ۲۳ هزار و ۳۴۹ واحد مسکن مهر از کل پروژه های ۲.۲ میلیون واحدی، تسویه نقدی و از طرح مسکن مهر خارج شدند.
شاکری اظهار داشت: از مجموع یک میلیون و ۷۸ هزار و ۴۷۴۷ واحدی که نهایتا دولت متولی آنها بود، ۵۹۴ هزار و ۶۰۳ واحد مسکن مهر در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر ساخته شد که مدیریت آنها در کل با سازمان ملی زمین و مسکن و در استان ها با ادارات کل راه و شهرسازی بود؛ همینطور قرار شد ۳۶۶ هزار و ۲۶۷ واحد را شرکت عمران شهرهای جدید و ۱۱۷ هزار و ۶۰۴ واحد را هم که در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر بودند، بنیاد مسکن بسازند.
وی تصریح کرد: به صورت کلی یک میلیون و ۱۸۹ هزار و ۵۴۲ واحد مسکن مهر در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر ساخته شده که سهم مدیریت سازمان ملی زمین و مسکن بعنوان نماینده دولت از این واحدها و همینطور سهم خودمالکان به صورت نصف نصف بوده است یعنی ۵۹۴ هزار و ۶۰۳ واحد توسط بخش دولتی شامل «قراردادهای سه جانبه و تعاونی سازها» و ۵۹۴ هزار و ۹۳۹ واحد سهم خودمالکان بوده است.
این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی درباره قراردادهای سه جانبه اظهار داشت: سال ۸۸ در دولت دهم اعلام گردید که بعضی از پروژه هایی که قرار شد جدید اضافه شوند، دیگر به تعاونی های مسکن داده نشوند بلکه دولت با آنها قرارداد مستقیم ببندد که به قراردادهای سه جانبه مشهور شدند؛ این قراردادها میان ادارت کل راه و شهرسازی، پیمانکار یا سازنده و بانک عامل بعنوان تسهیلات دهنده به امضا رسید؛ به عبارت دیگر قرار شد دولت زمین در اختیار متقاضی قرار دهد، سازنده از محل آورده متقاضیان و هم تسهیلات مسکن مهر که بانک عامل می دهد، این واحدها را می سازد و به متقاضی تحویل می دهد.
احداث ۱.۲ میلیون مسکن مهر در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر
به گفته شاکری، از مجموع ۵۹۴ هزار و ۶۰۳ واحدی که توسط سازمان ملی زمین و مسکن ساخته شده، کار راه اندازی و عملیات اجرایی ۵۴۷ هزار و ۷۴۱ واحد به اتمام رسیده و ۴۶ هزار و ۸۶۲ واحد نیمه ساخت هستند؛ از واحدهای ساخته شده، ۵۳۰ هزار و ۹۰۴ واحد تحویل متقاضیان و در آن ساکن شده اند؛ همینطور ۱۶ هزار و ۸۳۷ واحد تحویل نشده است که علل مختلفی دارد مثلا امکان دارد انشعابات آب، برق، گاز و فاضلاب آنها به اتمام نرسیده که تعداد آنها خیلی کم است؛ تعدادی هم پول را کامل پرداخت کرده اند ولی برای تحویل واحد رجوع نکرده اند؛ باید قرارداد اجاره زمین و دفترچه اقساطی بانک را دریافت کنند؛ بعضی از مالکان هم فوت کرده اند اما هنوز ورثه آنها برای دریافت واحد رجوع نکرده اند و انحصار ورثه انجام نداده اند.
وی در پاسخ به این پرسش که بر مبنای اظهار نظر وزیر راه و شهرسازی که اعلام نموده بود ۲۵۰ هزار واحد مسکن مهر ساخته نشده، این تعداد کدام واحدها یا پروژه ها بوده اند؟ اظهار داشت: این آمار مشابه را بانک مسکن هم عرضه کرده و حدود ۲۵۰ هزار واحد عنوان کرده است که این تعداد، کسانی هستند که برای دریافت دفترچه اقساط (آغاز فروش اقساط) به بانک مسکن رجوع نکرده اند؛ حتی بعضی از مالکان ۵۳۰ هزار واحدی که تحویل شده، هنوز برای دریافت دفترچه اقساط و شروع بازپرداخت اقساط آن به بانک رجوع نکرده اند؛ ازاین رو ۲۵۰ هزار واحد مسکن مهر، واحدهایی هستند که فروش اقساطی نشده اند نه این که ساخته نشده باشند.
عضو هیئت مدیره سازمان ملی زمین و مسکن درباره ۱۰ هزار متقاضی مسکن مهر پردیس که ثبت نام آنها انجام و آورده هایشان واریز شده بود اما زمینی برای ساخت در اختیارشان قرار نگرفته بود اظهار نمود: این افراد ۱۰ هزار نفر بود که سال ۹۶ فاز ۱۴ پردیس را برای این افراد در نظر گرفته و ساخت ۷ هزار واحدشان آغاز شد؛ اینها کسانی بود که ثبت نام کرده بودند و لی پروژه ای برایشان تعریف نشده بود.
وی درباره تکلیف قانون بودجه سال جاری در خصوص حذف سود یارانه آن دسته از مالکان مسکن مهر که دفترچه اقساط نگرفته اند تصریح کرد: بر مبنای قانون بودجه سال جاری، پروژه هایی که ساخته ولی تحویل نشده اند یا این که هنوز ساخته نشد اند ولی به ضرب العجل های در نظر گرفته شده برای تکمیل واحدها بی توجهی کرده اند، یارانه سود تسهیلات مسکن مهر آنها قطع می شود؛ بخصوص این مورد در تعاونی های مسکن دیده می شود که امکان دارد بعضاً منافع شخصیشان در طولانی شدن اجرای پروژه باشد و پروژه خوابیده باشد. تشخیص توقف یا اجرای پروژه یا تکمیل و عدم تکمیل واحدها با وزارت راه و شهرسازی است و وزیر راه و شهرسازی به بانک تکلیف کرده که حذف یارانه سود وام مسکن مهر، برای پروژه هایی قطع و به نرخ سود ۱۸ درصدی تبدیل شوند که این وزارت خانه به بانک عامل معرفی می کند. امکان دارد پروژه ای چند سال به علت مشکلات حقوقی متوقف شده باشد ولی هم اکنون ادامه پروژه از سر گرفته شده باشد که اگر این پروژه ها نرخ سود تسهیلاتشان به ۱۸ درصد افزایش یابد، امکان دارد سختی مضاعفی بر مردم تحمیل کند.
فقط ۴۶ هزار واحد مسکونی نیمه ساخت داریم
شاکری خاطرنشان کرد: از مجموع ۴۶ هزار و ۸۴۲ واحد مسکن مهری که نیمه ساخت هستند، ۱۲ هزار و ۵۵۴ واحد با عارضه های کم باقی مانده و از آن دسته واحدهایی هستند که مشکل کمی داشتند و الان حل شده است مثلا زمین به معارض خورده و مشکل حل شده است یا این که مشکل رساندن خدمات زیربنایی به آن منطقه وجود داشته یا پرونده حقوقی در دادگاه داشته اند؛ همینطور بعضی از آنها، تعاونی های مسکنی هستند که اعضا با هیئت مدیره تعاونی مشکل داشته اند؛ به این واحدها ضرب العجل داده ایم که تا آخر شهریور ساختشان به پایان برسد.
وی افزود: ۳۴ هزار و ۳۰۸ واحد مسکن مهر از ۴۶ هزار و ۸۶۲ واحد نیمه ساخت، دارای عارضه های بزرگ تری هستند که شامل ۱۰ هزار و ۶۰۸ واحد دارای پروند حقوقی، ۱۴ هزار و ۱۴۳ واحد فاقد متقاضی، ۳ هزار و ۵۱۳ واحد با پیشرفت زیر ۳۰ درصد و ۶ هزار و ۴۴ واحد هم تعاونی ساز هستند که مشکلات تعاونی خویش را دارند، می شود. باآنکه پیگیری واحدهای دارای پرونده حقوقی جزو وظایف ما نیست، اما مرتباً در جلساتی با وزارت تعاون، قوه قضاییه، شورای حفظ حقوق بیت المال و دیگر جلسات پیگیر وضعیت این واحدهای مسکن مهر بوده ایم. واحدهای بدون متقاضی هم یا کلاً متقاضی از اول نداشته اند یا این که متقاضی داشته ولی آورده نداده اند و از فهرست مسکن مهر خارج شده اند.
شاکری بیان نمود: برخی پروژه ها دیگر با ۴ تا ۵ میلیون تومان حل نمی گردد بلکه ۱۵۰ میلیون تومان می خواهد تا تکمیل شوند؛ مطابق قانون ما اجازه کمک به تکمیل واحدهای مسکن مهر شامل زیرساخت، انشعابات یا شبکه آب و فاضلاب و برق و خدمات روبنایی مانند کلانتری و مدرسه و درمانگاه کمک کرده ایم که در سال ۹۹ به ۲۷۰ و در سال ۱۴۰۰ به ۹۰۰ میلیارد تومان مجموع این کمک های سازمان ملی زمین و مسکن رسید. در بعضی پروژه های تعاونی ساز هم هزینه خرید آسانسور یا درب ورودی واحد و امثال این بوده که بر مبنای قانون بودجه سنواتی سالهای اخیر انجام شده است.
وی تاکید کرد: مجموعاً حدود ۱۱۰ هزار واحد مسکن مهر از هر ۳ دستگاه متولی این پروژه شامل شرکت عمران شهرهای جدید، بنیاد مسکن و سازمان ملی زمین مسکن باقی مانده که راه اندازی آنها هنوز تکمیل نشده است.


منبع:

1401/03/08
23:45:32
5.0 / 5
187
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است