در گفت وگو با آوا مسكن مطرح شد

از رشد صادرات خاویار تا قیمت های چند میلیونی!

از رشد صادرات خاویار تا قیمت های چند میلیونی!

آوا مسکن: مدیرکل دفتر بازسازی و صیانت از ذخایر ژنتیک آبزیان سازمان شیلات کشور از رشدی 65 درصدی صادرات خاویار در سال 1400 نسبت به سال 1399 آگاهی داد.ناصر کرمی راد در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه تا آخر سال ۱۴۰۰ در ۲۲ استان کشور۱۷۷ مزرعه فعال پرورش ماهیان خاویاری داشتیم، اظهار داشت: از این تعداد ۱۴۷ مزرعه صنعتی و پروانه دار و ۳۰ مزرعه خرد و خانگی است.

وی افزود: در سال ۱۴۰۰ حدود ۳۱۲۷ تن گوشت ماهیان خاویاری در ۲۰ استان و ۱۶تن و ۱۰۴کیلوگرم خاویار در ۱۳ استان تولید و استحصال شد و سه استان مازندران، گیلان و فارس رتبه های اول تا سوم تولیدکنندگان گوشت و خاویار را در کشور به خود اختصاص داده اند.

مدیرکل دفتر بازسازی و صیانت از ذخایر ژنتیک آبزیان سازمان شیلات کشور اشاره کرد: میزان تولید خاویار نسبت به سال ۱۳۹۹ حدود ۴تن و ۱۰۰ کیلوگرم افزایش داشته است. یعنی از ۱۲تن در سال ۱۳۹۹ به ۱۶ تن و ۱۰۰ کیلوگرم در سال ۱۴۰۰ رسیدیم.

رشد ۶۵ درصدی صادرات خاویار در سال ۱۴۰۰

وی در ادامه به میزان صادرات خاویار و گوشت ماهیان خاویاری اشاره نمود و اظهار داشت: به دو شکل خاویار از کشور خارج می شود. خاویار در حجم زیاد باید به گمرک اظهار و از مسیر گمرک بیرون رود و خاویار به میزان کم یا مسافری بدون اظهار به گمرک قابل خروج است. برمبنای آخرین آمار گمرک کشور در سال ۱۴۰۰، ۳۷۷۴ کیلوگرم خاویار به ۳۳ کشور صادر گردیده است. برآورد می شود که حدود ۲ تن هم بصورت مسافری خارج شده باشد. این یعنی بطور کل ۵ تا ۵.۵ تن خاویار در سال ۱۴۰۰ از کشور خارج شده است. آمار صادرات در سال ۱۳۹۹ از مسیر گمرک ۲۲۸۱ کیلوگرم بوده که در مجموع حدود ۴ تا ۴.۵تن خاویار به ۲۴ کشور صادر گردیده است. برمبنای آمار گمرک میزان صادرات خاویار در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل آن بیش از ۶۵ درصد رشد داشته است.

صادرات خاویار بدون مجوز جریمه سنگینی دارد

کرمی راد در پاسخ به این پرسش که آیا امکان قاچاق خاویار وجود دارد یا خیر؟ اظهار داشت: خروج خاویار از کشور نیازمند مجوز از سایتس CITES (کنوانسیون تجارت بین المللی گونه گیاهی و جانوری درحال انقراض) است. بدین سبب تجارت خاویار زیر نظر این سازمان بوده و ورود خاویار بدون مجوز به کشورهای دیگر غیرممکن و قاچاق محسوب شده و جریمه سنگینی در پی خواهد داشت.

وی عنوان کرد: برمبنای اظهارات صادرکننده ها قیمت هرکیلو خاویار بصورت عمده ۱۰۰۰ تا ۱۳۰۰ یورو است این خاویار تا به دست مصرف کننده برسد حدود ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ هزار یورو می شود. قیمت خاویا بلوگا(فیل ماهی) در داخل کشور کیلویی ۲۰ تا ۲۲ میلیون در مزارع و قیمت هر کیلو خاویار سیبری نیز ۱۵ تا ۱۶ میلیون تومان است.

رتبه اول در صادرات خاویار بلوگا

مدیرکل دفتر بازسازی و صیانت از ذخایر ژنتیک آبزیان سازمان شیلات کشور افزود: در چند سال اخیر رتبه یک صادرات خاویار بلوگا را در دنیا داریم.

منبع:

1401/02/26
10:38:15
5.0 / 5
229
تگهای خبر: تولید , سازمان , سایت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است