معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد؛

تأمین قطعی زمین ۹۸۰ هزار واحد مسکونی نهضت ملی طی ۶ ماه گذشته

تأمین قطعی زمین ۹۸۰ هزار واحد مسکونی نهضت ملی طی ۶ ماه گذشته

به گزارش آوا مسکن معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی درباره آخرین وضعیت تأمین زمین در طرح نهضت ملی مسکن، اظهار داشت: حدود ۹۸۰ هزار واحد زمین با کاربری مسکونی طی ۶ ماه گذشته تأمین قطعی شده است.به گزارش آوا مسکن به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمود محمودزاده با بیان جزئیاتی جدید از پیشرفت پروژه نهضت ملی مسکن ضمن بیان این نکته که مجموع پروژه های حمایتی ساخت مسکن که حالا عملیات ساخت آن درحال اجراست، ۵۳۰ هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن، ۳۲۱ هزار واحد نهضت ملی مسکن و ۱۰۸ هزار واحد طرح خودمالکی است که برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی شده است، اظهار داشت: وظیفه دولت ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال است که در مسکن شهری معادل سالی ۸۰۰ هزار واحد می شود و ۲۰۰ هزار واحد دیگر ساخت مسکن روستایی است؛ حالا از سقف ساخت وساز مسکن شهری هم جلوتر هستیم.
وی اضافه کرد: در ۷ ماه اخیر مهم ترین کار اجرایی در بخش مسکن که تأمین زمین بوده، انجام شده است. تاییدیه طرح، دریافت پروانه ساختمان، تأیید نقشه های فنی و فراخوان برای تعیین سازنده در مراحل بعدی است که انجام شده است و تا امروز (در هفت ماه اخیر) بیشتر از ۳۲۱ هزار واحد نهضت ملی مسکن وارد مراحل اجرا شده که این تعداد واحد جدا از سایر طرح های حمایتی است که در دولت های قبل شروع شده بود. حالا این واحدها مراحل خاکبرداری را طی می کنند و به مرحله تکمیل پی سازی و اجرای فیزیکی ساختمان رسیده اند.
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی افزود: علاوه بر ساخت ۳۲۱ هزار واحد، ۱۰۸ هزار واحد هم در چارچوب پروژه های خودمالک دریافت تسهیلات شده و به بانک معرفی شده اند. جمع این ارقام ۴۳۰ هزار واحد در ارتباط با ساخت مسکن شهری است و آمار ساخت مسکن روستایی جدا است.
وی درباره وضعیت ساخت پروژه های طرح اقدام ملی مسکن اظهار داشت: در دولت قبل بیشتر از ۵۰۰ هزار واحد آغاز به عملیات ساخت شد و هنگامی که قانون جهش تولید مسکن ابلاغ گردید، مزایایی در قانون دیده شد که متقاضیان اقدام ملی تمایل داشتند از آن استفاده کنند. این مزایا شامل افزایش سقف تسهیلات بانکی به ۴۵۰ میلیون تومان و تخفیفات در مالیات و انشعابات بود. دولت هم به جهت اینکه با انصراف متقاضیان اقدام ملی مواجه نشود، اجازه داد افرادی که در طرح اقدام ملی ثبت نام کردند از مزایای طرح نهضت ملی مسکن استفاده کنند، درحالی که هر دو طرح حمایتی است و مصوبه ای دریافت شد که هر دو طرح ادغام شوند و الان در غالب یک طرح پیشرفت دارد.
محمودزاده درباره آخرین وضعیت تأمین زمین هم اظهار داشت: حدود ۹۸۰ هزار واحد زمین با کاربری مسکونی طی شش ماه گذشته تأمین قطعی شده است؛ علاوه بر آن معادل یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد، زمین شناسایی شده که نیازمند تعیین کاربری یا الحاق به محدوده و یا بررسی فنی در سطح شوراهای برنامه ریزی استان ها و شورایعالی معماری و شهرسازی دارد. در انتظار تعیین تکلیف نهایی این زمین ها هستیم و در صورت تعیین تکلیف نهایی، زمین برای ساخت ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی تأمین خواهد شد.
به گفته معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از کل ۴ میلیون واحدی مسکونی که مقرر است طی ۴ سال توسط دولت ساخته شود، ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد شهری و ۸۰۰ هزار واحد روستایی است.
وی توضیح داد: با احتساب تعیین تکلیف نهایی زمین برای ساخت دو میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی حدود ۷۰ درصد زمین برای ساخت مسکن تأمین شده است و این در حالی است تأمین همه ۷۰ درصد اراضی مسکن سازی از محل اراضی وزارت راه و شهرسازی انجام شده، کار بزرگی به حساب می آید.


منبع:

1401/01/29
09:04:28
5.0 / 5
201
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است