در پاسخ به آوا مسكن مطرح شد

آغاز پروژه به سازی نیروگاه برق ری

آغاز پروژه به سازی نیروگاه برق ری

به گزارش آوا مسکن مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق ری، اظهار داشت: هم اکنون راندمان این نیروگاه حدود ۲۰ درصد بوده و از سال قبل به سازی نیروگاه شروع شده است اما به علت برخی مشکلات سرعت کار کند است.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، بادرستانی امروز در نشستی خبری در پاسخ به سوال ایسنا درباره راندمان نیروگاه و آخرین وضعیت بهسازی این نیروگاه اظهار داشت: از انرژی که در این نیروگاه مصرف می شود، ۲۰ درصد تبدیل به برق و ۸۰ درصد پرت خواهد شد. بنابراین این نیروگاه تنها در زمان های ضروری وارد مدار می شود.
وی با اشاره به اینکه راندمان نیروگاه های سیکل ترکیبی ۳۷ تا ۳۸ درصد است، اظهار داشت: می توانیم با این میزان سوخت ۲.۵ برابر تولید داشته باشیم اما به علت مشکلات اقتصادی تغییر و تحولی اتفاق نمی افتد.
او اضافه کرد: خیلی از توربین های این نیروگاه عمر بالای ۵۰ سال دارند. پروژه های بهینه سازی در زمان دولت قبل استارت خورد و قرار شد برخی واحدها جمع آوری شود. در همین راستا یک واحد سیکل ترکیبی توسط مپنا درحال نصب بوده و بعضی از کارهای آن انجام شده است. به قول وی تحریم ها باعث شد تا در بعضی مقاطع این پروژه متوقف شود اما یک سال است که این پروژه شروع شده است.
مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق ری ضمن اشاره به خصوصیت های این نیروگاه اظهار داشت: این نیروگاه با قدرت بسیار زیاد و ظرفیت ۱۰۰۰ مگاوات پیش از انقلاب راه اندازی شد و این در حالی بود که در آن زمان کل ظرفیت تولید برق کشور تنها ۵۰۰۰ مگاوات یعنی ۲۰ درصد ظرفیت کل کشور در نیروگاه ری تولید می شد.
بادرستانی اضافه کرد: در آن زمان این نیروگاه ۴۴ واحد داشت که به تدریج این واحدها به نقاط مختلف کشور منتقل شد، چون که در آن زمان سیاست این بود که انرژی در یک بخش متمرکز نباشد.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون ۲۱ واحد با ظرفیت بیشتر از ۸۰۰ مگاوات در این نیروگاه نصب شده است که تولید خالص آن بیشتر از ۵۰۰ مگاوات تخمین زده می شود، اظهار داشت: این میزان معادل ۱۰ درصد مصرف شهر تهران در شبانه روز است.
او با اشاره به اینکه پنج نوع تکنولوژی در این نیروگاه وجود دارد و در میان نیروگاه های دولتی هم این نیروگاه نخستین نیروگاه به لحاظ تعداد واحد است.
به قول وی سیاست در زمان راه اندازی این نیروگاه این بود که به یک کشور وابسته نباشیم. بنابراین تنوع تکنولوژی در این نیروگاه بالاست اما هم اکنون داخلی سازی در این نیروگاه صورت گرفته و برای تعمیرات نیروگاه نیازمند هیچ پیمانکار خارجی نیستیم.
بادرستانی ضمن اشاره به سوخت مصرفی نیروگاه اظهار داشت: امسال بیشتر از ۹۹ درصد سوخت مصرفی در این نیروگاه گاز بوده و حداقل آلایندگی از سوی نیروگاه ری تحمیل شده است. در واقع این نیروگاه دوگانه سوز بوده و از گازوئیل و گاز استفاده می نماید.
وی ضمن اشاره به تولید خالص این نیروگاه اظهار داشت: امسال نسبت به سال قبل میزان تولید خالص افزایش پیدا کرده و ۲.۱ میلیارد کیلووات ساعت تولید خالص در این نیروگاه صورت گرفته است که البته اگر تمام واحدها وارد مدار باشد، میزان تولید می تواند به ۴.۵ میلیارد کیلووات ساعت افزایش یابد.
مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق ری اضافه کرد: به علت این که نیروگاه قدیمی بوده و راندمان آن پایین است، دیسپاچینگ ترجیح می دهد سوخت را به نیروگاه هایی با راندمان بالاتر بدهد.
منبع:

1400/12/25
18:54:16
5.0 / 5
222
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است