وزیر كار اعلام كرد

دستمزد کارگران عامل تورم نیست

دستمزد کارگران عامل تورم نیست

وزیر کار با اعلان اینکه حقوق و دستمزد کارگران عامل تورم نیست، اظهار داشت: افزایش 57 درصدی حداقل دستمزد، قدرت خرید جامعه کارگری را 9 درصد بالا می برد که علاوه بر رفاه کارگران سودآوری واحدهای تولیدی را به دنبال دارد.به گزارش ایسن، حجت عبدالملکی در حاشیه اختتامیه نمایشگاه دستاوردهای شش ماهه وزارت مردم در جمع خبرنگاران، درباره تعیین حداقل دستمزد کارگران در شورای عالی کار اظهار نمود: آنچه در رابطه با حداقل حقوق و دستمزد کارگران رخ داد، اتفاق بسیار عالی هم برای جامعه کار و تولید و هم برای کارفرمایان بود. خوشبختانه چندین گروه علمی و مشورتی در چند ماه گذشته نمایندگان کارگری و کارفرمایی را همراهی کردند تا بهترین تصمیم در این خصوص گرفته شود.

وی اضافه کرد: برخلاف این تصور که دولت بصورت دستوری دراین زمینه ورود می کند، حداقل در این دوره حضور دولت فقط از بابت ایجاد هماهنگی میان جریان های کارگری کارفرمایی بود و خوشبختانه دو گروه با عقبه کارشناسی بسیار قوی در جلسات شرکت می کردند. دستگاه های دیگری هم مثل مرکز پژوهش های مجلس، مرکز آمار ایران و بانک مرکزی برای اتخاذ تصمیم شایسته به کمک آمدند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به معیار تعیین دستمزد کارگران اظهار نمود: برمبنای قانون کار تعیین دستمزد کارگران برمبنای دو معیار صورت می گیرد: یک نرخ تورم و دوم سبد معیشت و تصمیمی که درباب دستمزد ۱۴۰۱ گرفته شد چند خاصیت دارد، اول این که ما زودتر از همیشه به جمع بندی رسیدیم و هر دو گروه کارگری و کارفرمایی صورت جلسه دستمزد را امضا کردند نکته دوم این است که به رفاه کارگران توجه شد یعنی قدرت خرید جامعه کارگری ۹ درصد افزایش پیدا کرد و این مسأله نه فقط رفاه به وجود می آورد بلکه موجب تقویت کسب وکار در تولید می شود بنابر این موجب افزایش تقاضای موثر در جامعه و سبب رونق تولید می شود و سودآوری واحدهای تولیدی را به دنبال دارد.

عبدالملکی در عین حال درباره تصویب افزایش دستمزد بالاتر از نرخ تورم اعلامی از طرف بانک مرکزی و برخی نگرانی ها نسبت به ریزش نیروهای کار به ایسنا، اظهار داشت: تصمیم گرفته شده، تصمیم خوبی بود و اثر آن روی تورم بسیار محدود است. ما معتقدیم عوامل اصلی تورم در اقتصاد کشور، حقوق کارگران نیست.

وی افزایش نقدینگی، دلالی و سوداگری و سفته بازی، فعالیت نامناسب شبکه بانکی، نرخ ارز، عدم کنترل بازار و عدم اشراف بر بازار را عوامل اصلی تورم زا دانست و اظهار داشت: خوشبختانه در دولت مردمی سیزدهم همه این موضوعات تحت رصد و کنترل و مدیریت است و نرخ ارز حدودا به ثبات خوبی رسیده است.

به گفته وزیر کار، اشراف دستگاههای متولی بر بازار کار رو به افزایش است و انتظار تورم بالا در سال آینده وجود ندارد.

عبدالملکی اشاره کرد: بازرسی ها از واحدهای کار بصورت مستمر افزایش می یابد تا تعدیل نیرو صورت نگیرد.

وی اشاره کرد: افزایش دستمزدها در ادوار مختلف پس از انقلاب منجر به جهش تورم نشده است و پس اگر همه بخش ها شامل بازار ارز، بازارهای پولی و مالی و مسأله سوداگری مدیریت شوند، افزایش دستمزدها تورم چشمگیری ایجاد نخواهد کرد.

عبدالملکی در ادامه با اشاره به دستاوردهای برگزاری نمایشگاه اظهار نمود: این نمایشگاه بخش کوچکی از زحمات و کوشش های همکاران ما در وزارت کار در شش ماه گذشته بود که به ۲۱۴ دستاورد در چهار حوزه منجر گردید. حوزه اول اشتغال مردم است که مسأله حل مشکل صدور مجوزها در این وزارتخانه و تسهیل فضای کسب وکار است؛ به نحوی که مجوزها در زمینه مشاغل خانگی تسهیل شد و صدور مجوز ۳۵۰ مورد بطور آنی صورت گرفت و در باقی مجوزهای مشاغل خانگی و مجوزهای حوزه فنی و حرفه ای بصورت سه روزه صادر می شود. همین طور زیست بوم ملی اشتغال کار خودرا شروع کرد و اطلس طرح های اشتغالزای کشور نیز رونمایی گردید.

وی افزود: حوزه دوم آتیه مردم است که مسأله نظام بازنشستگی و تامین اجتماعی است. بیماران خاص تحت پوشش بیمه ای قرار گرفتند و پس از دهها سال در این دولت موضوع بیمه ناباروری برای زوج های نابارور اجرا شد و پرداخت غرامت و حقوق ایام حاملگی تامین اجتماعی که قبلاً بصورت ۹ ماه یکبار بود در این دولت، ماهانه شد. همین طور اجرای بیمه خانواده ایرانی برای زنان خانه دار و بیمه دانشجویی را شاهد بودیم.

وزیر کار اضافه کرد: موضوع سوم، رفاه مردم که در جهت رفع فقر و کاهش آسیبهای اجتماعی گام برداشتیم و حوزه چهارم، مدیریت اموال مردم که مبارزه با مفاسد اقتصادیست و سه سامانه مهم سوت زنی، مدیربان و شفافیت مدیران را شامل می شود.

به گفته عبدالملکی، بیش از ۲۲۷ داروی جدید در مجموعه دارویی این وزارتخانه تولید شده که ۳۵ مورد آن برای نخستین بار در کشور بود و ظرفیت تولید در بخشهای مختلف افزایش جذب داشت به نحوی که در پالایشگاه لاوان که ۵۵ درصد ظرفیت تولید بنزین بعنوان یک کالای راهبردی افزایش پیدا کرد.
1400/12/21
19:45:45
5.0 / 5
291
تگهای خبر: اثر , تقویت , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است