آخرین وضعیت شرط صادرات خودرو و قطعات برای واردات

آخرین وضعیت شرط صادرات خودرو و قطعات برای واردات

به گزارش آوا مسکن در حالیکه در طرح آزادسازی واردات خودرو تاکید بر واردات در مقابل صادرات خودرو و قطعات آن است، بررسی ها نشان داده است امسال در مجموع حدود ۷۰ میلیون دلار خودرو، قطعات و اجزای در رابطه با آن از ایران به سایر کشورها صادر گردیده است.به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، واردات خودرو به ایران از سال ۱۳۹۷ و در جریان تغییر سیاست های ارزی ممنوع شده است و حتی در جریان تعیین تکلیف خودرو های وارداتی دپو شده در گمرک که پیش از ممنوعیت هم به ایران رسیده بود، تأمین ارز و ترخیص آن به چالش چند ساله ای بود که هنوز هم برخی صاحبان خودرو ها درگیر آن هستند.

اما در چندماه اخیر طرح آزادسازی خودرو مطرح گردیده است که هرچند نهایی نیست ولی طی آن شرط واردات این طور تعیین شده که هر شخص حقیقی یا حقوقی می تواند به ازای صادرات خودرو یا قطعات خودرو یا سایر کالاها یا خدمات در رابطه با انواع صنایع نیرو محرکه و از راه واردات بدون انتقال ارز نسبت به واردات خودرو تمام برقی یا دو نیرویی (هیبریدی) یا واردات خودروی بنزینی یا گاز سوز با برچسب انرژی B و بالاتر یا دارای شاخص ایمنی سه ستاره و بالاتر بر مبنای گواهی های استاندارد معتبر، معادل ارزش صادارتی خود اقدام نماید.

به این بهانه جریان صادرات خودرو و قطعات مرتبط از ایران از گمرک ایران مورد بررسی قرار گرفت که نشان داد در ۹ ماهه سالجاری بیشتر از ۱۸.۸ هزار تن خودرو، قطعات و اجزای در رابطه با ارزشی بیشتر از ۷۰.۵ میلیون دلار صادر گردیده است.

صادرات ۱۰ میلیون دلاری خودرو

براساس گزارشی که لطیفی - سخنگوی گمرک ایران به ایسنا اعلام نموده است، از مجموع صادرات انجام شده حدود ۹۹۵ تن به ارزش ۱۰ میلیون دلار در ارتباط با صادرات خودرو است.

در سایر بخش ها هم ۱۴ میلیون دلار بدنه خودروی سواری، ۱.۴ میلیون دلار بدنه کامیونت، کامیون، ۱۳ هزار دلار بدنه وانت، ۱۴ میلیون دلار اجزا و قطعات فنی خودرو، ۶ میلیون دلار اجزا و قطعات بدنه خودرو، پنج میلیون دلار محور خودرو و اجزای محور آن، ۱.۷ میلیون دلار سایر بدنه های خودرو، ۱.۶ میلیون دلار اجزا و قطعات خودرو های سنگین، ۱.۷ میلیون دلار موتور خودرو، ۲.۵ میلیون دلار شیشه خودرو، ۳.۶ میلیون دلار رادیاتور و همینطور ۵۴۲ هزار دلار صندلی خودرو همچون اقلام مرتبط صادر گردیده است.

وضعیت صادرات خودرو های ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ سی سی

اما از ۱۰ میلیون دلار خودرویی که صادر گردیده است، بین صادرات خودرو های ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ سی سی به کشورهای مختلف میتوان به ۳۷.۸ هزار دلار به اسپانیا، ۴۰۰۰ دلار افغانستان، ۱.۱ میلیون دلار آذربایجان، ۵۰۰۰ دلار ترکیه، ۱۰هزار دلار اوکراین، ۴۶ هزار دلار عراق، ۴۳ هزار دلار چین و ۱۳.۷ هزار دلار سنگال اشاره نمود.

خودروهای ۲۰۰۰ تا بالای ۲۵۰۰ سی سی

در این بین صادرات خودرو های ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی سی هم امارات با ۳.۴ هزار دلار و تایوان با ۳۳.۷ هزار دلار، سنگال ۸۸ هزار دلار، عراق ۲۷۵ هزار دلار، روسیه ۳۴.۷ هزار دلار همچون آن است. به آذربایجان هم خودرو های ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سی سی صادرات شده که ارزش آن ۱۶ هزار و ۵۰۰ دلار بوده است.

صادرات ۳.۷ هزار دلاری به آمریکا

صادرات خودرویی ایران به آمریکا هم حدود ۳۷۵۰ دلار با وزن ۲۵۰ کیلوگرم بدنه خودرو بوده است.

در این رابطه باید خاطرنشان کرد که صادرات صورت گرفته در کشورهای مطرح شده لزوما به مفهوم صادرات خودرو های نو و با تعداد بالا نیست که در فهرست صادرات قرار گرفته است.

منبع:

1400/10/22
12:39:55
5.0 / 5
348
تگهای خبر: استاندارد , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است