در گزارش آوا مسكن مطرح شد؛

کاهش هزینه حمل صادرکنندگان

کاهش هزینه حمل صادرکنندگان

آوا مسکن: مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: در آینده ای نزدیک خطوط منظم دریایی به ۱۰ خط افزایش می یابد که به رشد مبادلات تجاری ایران با کشورهای حوزه دریایی خزر کمک می نماید.احسان قمری در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد برقراری خطوط منظم دریایی، اظهار نمود: با عنایت به اهمیت حمل و نقل دریایی بخصوص دریایی خزر، ایران تمهیدات ویژه ای را برای توسعه صادرات غیرنفتی در حوزه کشورهای اوراسیا در نظر گرفته است و یکی از راهکارهای افزایش صادرات غیرنفتی، رفع مشکلات منوط به حمل و نقل صادراتی صادرکنندگان است.
مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: بالا بودن هزینه های حمل و نقل بر رقابت پذیری کالاهای صادراتی و در نهایت افزایش هزینه های صادرکنندگان تاثیر گذاشته و قدرت رقابت پذیری را کم می کند و هزینه ها را زیاد می کند.
وی افزود: ازاین رو برنامه ریزی هایی را برای کاهش هزینه های حمل و نقل صادرکنندگان در نظر گرفتیم که یکی از این برنامه ها، برقراری خطوط منظم دریایی در حوزه دریایی خزر است که در همین راستا ۸ خط را از اول آبان ماه راه اندازی کردیم که از بنادر شمالی ایران به مقصد بنادر آستاراخان و ماخاچ قلعه روسیه و همینطور بندر اکتائو قزاقستان حرکت می کند.
قمری اضافه کرد: در آینده نزدیک این ۸ خط به ۱۰ خط افزایش خواهد یافت که نقش بسزایی در افزایش مبادلات تجاری ایران با کشورهای حوزه دریایی خزر ایفا خواهد نمود.
مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اینکه استفاده از خطوط منظم دریایی ظرفیت خوبی برای حمل بار ماست، اظهار داشت: کشتی هایی که اعزام می شود، میانگین ۲۵۰ کانتینر با ظرفیت ۲۰ فوت هستند؛ یعنی هر کشتی حدود ۵ هزار تن ظرفیت دارد. اگر ۸ سفر صورت گیرد با احتساب بارهای وارداتی حدوداً در طول ماه از این طریق بین ۴۰ تا ۵۰ هزار تن باربری انجام می شود.
وی در مورد مزایای توسعه خطوط منظم دریایی، خاطرنشان کرد: خطوط منظم دریایی کمک می نماید که صادرکننده متوجه شود چه زمانی کالایش صادر می شود. با عنایت به این که یک سری از کالاها فسادپذیر هستند، وقی بعنوان مثال اعلام می نماییم ۵ آبان کشتی آغاز به حرکت می کند، باید ۵ آبان حرکت نماید نه این که کشتی رانی اعلام نماید بار تکمیل نشده است و باید دو سه روز صبر کنید، چونکه در این صورت اگر کالای فاسد شدنی در بارها موجود باشد، فاسد می شود.
قمری اظهار داشت: تاکید داریم که خطوط منظم باشد و بخشی از هزینه حمل برای صادرکنندگان به صورت یارانه ای محاسبه می شود. در واقع صادر کنندگانی که از این مسیرها استفاده می نمایند، از یارانه حمل استفاده می نمایند و این یارانه حمل به صورت تخفیفی است که کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران آنرا تقبل کرده است.
مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: یارانه حمل در هر تن بار و هر مسیر متفاوت می باشد. این تخفیف در قراردادی که با آنها بسته می شود، در هر تن اعمال می شود و در ادامه خودمان یارانه را به کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران پرداخت می نماییم.


منبع:

1400/10/04
12:20:20
5.0 / 5
258
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است