مهر خبر می دهد؛

مسیر ترانزیتی امارات-ایران-ترکیه فعال شد

مسیر ترانزیتی امارات-ایران-ترکیه فعال شد

آوا مسکن: مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین الملل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای از سفر مقام اماراتی به تهران در هفته آتی برای شروع فعالیت رسمی کریدور امارات-ایران-ترکیه آگاهی داد.به گزارش آوا مسکن به نقل از مهر، برخی خبرها از کاهش تنش سیاسی میان ایران و امارات از یک سو و همین طور ترکیه و امارات از طرف دیگر بعد از یک دهه تنش در روابط این دو کشور حکایت دارد.
این تنش زدایی سبب شده تا تجارت میان امارات و ترکیه برای ارسال کالاهای اماراتی به اروپا که قبل تر از مسیر دریایی تنگه باب المندب -دریای سرخ-کانال سوئز از بندر شارجه تا بندر مرسین ترکیه انجام می شد، در پی افزایش کرایه حمل دریایی کالا، به حمل زمینی از مسیر ترانزیتی ایران به ترکیه صورت گیرد
این در حالی است که مسیر پیشین ۲۰ روز و مسیر جدید (عبور ترانزیتی از خاک ایران) ۱۲ روز به طول می انجامد.
دبیر انجمن کشتیرانی: کرایه حمل دریایی کالا در خاورمیانه ۳ برابر شده است
مسعود پل دبیر انجمن کشتیرانی نیز مدتی پیش درباره افزایش جهانی کرایه حمل دریایی کالا به خبرنگار مهر اظهار داشته بود: کرایه حمل و هزینه تردد کشتی ها میان بنادر ایران با بنادر چین، هند و امارات ۳ برابر شده است که علت آن کاهش تعداد شناورهای کانتینری و همین طور تعداد کانتینرها است که در روزهای کرونا سفارش ساخت کشتی و تولید کانتینر به شدت کم شد اما بعد از افزایش تقاضا، از آنجا که عرضه کم بود کرایه حمل چند برابر شد.
دبیر انجمن کشتیرانی تصریح کرد: در ۹ ماه گذشته کرایه حمل دریایی کالا در مسیرهای اروپایی ۲۰ برابر شده و پیش بینی ها این است که احتمالاً کرایه حمل کالاها در منطقه ما به ۵ برابر برسد.
مصر عوارض عبور از کانال سوئز را زیاد می کند / ‬ عبور از خاک ایران به صرفه تر می شود
دریادار سامه رابعه رییس اداره کانال سوئز در مصر با اشاره به این که بعد از انسداد کانال ازطریق یک کشتی بزرگ کانتینری، ترانزیت در این کانال به رکورد جدیدی دست یافته است اعلام نمود: با در نظر گرفتن همه متغیرهای مربوط به صنعت کشتیرانی، فاکتورهای تجارت دریایی همین طور استراتژی بازاریابی، قیمت گذاری متعادلی را برای سال ۲۰۲۲ در مسیرهای مربوط به این کانال در نظر گرفتیم.
وی تصریح کرد: کشتی های کروز در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ بیشترین لطمه را از محل کرونا دیده اند و همین طور کشتی های حامل گاز LNG نیز از افزایش نرخ تعرفه ها برای سال ۲۰۲۲ معاف هستند.
به گفته‌ی رییس اداره کانال سوئز تصمیم برای افزایش تعرفه ها بعد از آن گرفته شد که کانال سوئز رکورد جدیدی را بمنظور ترانزیت کشتی در ماه اکتبر به ثبت رساند. به شکلی که تعداد کشتی های ترانزیتی از این کانال در این ماه به ۱۸۴۷ ترانزیت رسید که نسبت به زمان مشابه سال قبل آن ۱۴ درصد افزایش نشان میدهد.
برخی کارشناسان صنعت ترانزیت معتقدند یکی از دلیلهای تمایل اماراتی ها به استفاده ترانزیتی از خاک ایران برای انتقال کالاهای خود به ترکیه و سپس اروپا، افزایش عوارض عبور از کانال سوئز از طرف دولت قاهره است.
مقامات ارشد اماراتی هفته آتی در تهران و آنکارا
شنیده ها حاکیست مقرر است در هفته آتی مشاور امنیت ملی امارات جهت بررسی موضوع ترانزیت کالاهای اماراتی به اروپا از خاک ایران به تهران بیاید با مقامات ارشد سیاسی و اقتصادی کشورمان دیدار و گفت و گو کند.
شیخ محمد بن زائد حاکم دوبی، نخست وزیر امارات و نایب رییس امارات متحده عربی نیز طی هفته آتی بعد از یک دهه، سفری به ترکیه درباره ترانزیت کالاهای اماراتی از مسیر ایران و ترکیه به اروپا خواهد داشت.
مصر مخالف تقویت کریدور ترانزیتی ایران اما ‬ امارات و قطر مشتاق
گفته می شود مصر به علت کاهش عبور کشتی های اماراتی از کانال سوئز، از اصلی ترین مخالفان راه اندازی کریدور ترانزیتی امارات-ایران-ترکیه است.
قطری ها نیز که روابط تجاری خوبی با ترکیه دارند، از دیگر مشتریان عبور ترانزیتی کالاهای وارداتی خود از ترکیه از خاک ایران هستند.
نقطه ضعف کجاست؟
با این حال با عنایت به این که بیشتر تجارت منطقه به سمت حمل کانتینری متمایل شده، باتوجه به نبود کشتی های رو-رو و همین طور نبود زیرساخت های پهلوگیری کشتی های رو-رو در اسکله های بنادر جنوبی کشور، امکان جذب بیشتر کالا از بنادر جنوبی خلیج فارس به بنادر کشورمان وجود ندارد.
مدیرکل ترانزیت سازمان راهداری: عبور آزمایشی ۲ کامیون اماراتی از ایران به ترکیه موفقیت آمیز بود
محمد جواد هدایتی مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل کالای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در گفت و گو با خبرنگار مهر با تأیید راه اندازی کریدور ترانزیتی جدید از خاک ایران بین امارات و ترکیه اظهار نمود: اماراتی ها سفری به تهران در دستور کار دارند و مقرر است یک مقام ارشد اماراتی به ایران بیاید که پیرو مذاکرات اماراتی ها با طرف ترکیه ای است.
وی اضافه کرد: حدود یک ماه پیش عبور آزمایشی از امارات به ترکیه داشتیم و کامیونی از امارات با کشتی رو-رو به ایران آمد و از مرز بازرگان به ترکیه رفت؛ این عبور آزمایشی با ۲ کامیون انجام شد.
این مقام مسئول تصریح کرد: اماراتی ها این عبور آزمایشی از خاک ایران را جهت بررسی این که آیا ترانزیت از خاک ایران به صرفه هست یا نه، انجام دادند؛ به ویژه که حمل دریایی افزایش ۲ تا ۳ برابری داشته است؛ پس تجارت دوبی و امارات به ترکیه که پیش از مسیر دریایی انجام می شد، این دفعه از مسیر خشکی صورت گیرد.
هدایتی تاکید کرد: زمان عبور از خشکی بسیار کمتر از عبور دریایی بود و صرفه اقتصادی آن نیز تأیید شد؛ ضمن این که هزینه ها و توقف های عبور از کانال سوئز را ندارد. هم اکنون کریدور جنوب به شمال ایران بسیار مورد استقبال کشورها قرار گرفته و باید باتوجه به شرایطی که ایجاد شده، به دنبال تسهیل این عبور ترانزیتی و همین طور کاهش فرآیندهای ترانزیت از مسیر ایران باشیم. همین طور باید امنیت موجود در کشورمان و زیرساخت های حمل و نقلی آنرا به دیگر کشورها بشناسانیم.
فرصت ترانزیتی امارات-ترکیه مانند پاکستان-ترکیه است
وی تصریح کرد: فرصت ترانزیتی امارات-ایران-ترکیه مشابه فرصتی است که با پاکستان به وجود آمده و مقرر است کریدور ITI (اسلام آباد-تهران-استانبول) فعال شود تا عبور از قلمروی کشورمان از طرف کشورهای همسایه گسترش یابد.
مدیرکل ترانزیت سازمان راهداری نزدیک ترین بندر ایرانی به بنادر اماراتی را بنادر شهیدان رجایی و باهنر عنوان و بیان کرد: این دو بندر مورد استقبال اماراتی ها قرار گرفته است.
ترانزیت کالاهای صادراتی ترکیه به قطر از خاک ایران
وی درباب انتقال کالاهای صادراتی ترکیه به قطر از خاک ایران اظهار داشت: مسیر ترکیه به قطر پس از اتفاقاتی که میان کشورهای عربی حاشیه جنوبی خلیج فارس رخ داد و برخی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، قطر را تحریم کردند، مورد استفاده قرار گرفت و هنوز هم کامیون های ترکیه ای وارد ایران شده و به بنادر استان بوشهر به علت نزدیک بودن به قطر می روند که شامل بنادر گناوه و دیر می شود؛ سپس از آنجا به دوحه می روند.
به جای کشتی رو-رو، کامیون ها با لندینگ کرافت حمل می شوند
هدایتی با اشاره به اینکه مشکل عمده ما در بنادر جنوبی در وضعیت فعلی، نداشتن کشتی های رو-رو است اظهار نمود: هم اکنون کامیون های ترانزیتی عمدتا با شناورهای لندینگ کرافت جابه جا می شوند که مشکلات خاص خودرا دارد که شامل ایمنی کمتر این شناورها نسبت به رو-رو، حجم کمتر، زمان طولانی تر سفر با لندینگ کرافت و در نهایت جدا شدن یدک کش (تریلی) از یدک و فقط انتقال یدک با این شناورها می شود.
وی بیان کرد: اگر کشتی رو-رو داشته باشیم بسیار بهتر می توانیم از فرصت های ترانزیتی ایران بهره ببریم.
ماجرای عوارض گرفتن آذری ها از کامیون های ایرانی و پادرمیانی روس ها چه بود
وی درباره مذاکرات اخیر خود با مقامات سازمان حمل و نقل آذربایجان در سفری که به باکو داشت، اظهار داشت: قسمتی از مسیر گوریس-کاپان که در تفاهم نامه آتش بس میان آذربایجان و ارمنستان در نوامبر ۲۰۲۰ بعد از مناقشه قره باغ به امضا رسید، به خاک آذربایجان منتقل شد؛ این مسیر برای دسترسی کامیون های ایرانی به ارمنستان مورد استفاده قرار می گیرد.
هدایتی اظهار نمود: آذری ها ابتدا این مسیر را بستند و اعلام نمودند این قطعه جزو خاک ماست و اجازه عبور نمی دهیم اما روس ها به موضوع ورود کردند در نتیجه دولت باکو انسداد مسیر را برداشت و باردیگر چند روز بعد آذری ها اعلام نمودند ما منع تردد ایجاد نمی نماییم اما چون قلمروی خاک آذربایجان است، مقررات ملی خودرا اعمال می نماییم که همان وضع عوارض بود.


منبع:

1400/09/04
11:03:09
5.0 / 5
220
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است