وعده های وزیر نیرو برای حل مشكل خوزستان

وعده های وزیر نیرو برای حل مشكل خوزستان

به گزارش آوا مسکن وزیر نیرو اظهار داشت: جلسات خوبی با نمایندگان و فرهیختگان استان برگزار و تصمیمات خوبی هم گرفته شد که حتی در وضعیت محدودیت آب که با مشارکت خود مسئولان در استان و کشاورزان مسأله مدیریت شود به این معنا که بتوانیم آب را در میزانی که مقدور است در اختیار قرار دهیم تا صدمه ای به کشت پاییزه نزند و آب آشامیدنی مردم در نیمسال دوم مدیریت شود.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، رضا اردکانیان شب گذشته در برنامه تلویزیونی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری، تاکید و سفارش ایشان را دستور دانست و اظهار نمود: خلاصه ترین و ساده ترین شکل بیان مقام معظم رهبری این بود که این مساله را حق مردم دانستند که از شرایط پیش آمده گله مند باشند.
وی با تشریح موضوعات تصمیم گیری شده در استان خوزستان، اظهار داشت: نخستین اتفاق خوبی که رخ داد این بود که با وجود همه محدودیت های مالی که وجود دارد با تاکید شخص رئیس جمهور دولت ۵۰ درصد آنچه را که برای خوزستان تصویب کردند، واریز نمایند و هم اکنون پول در حساب شرکت های ذی نفع در استان خوزستان است و امیدواریم هر چه زودتر ۵۰ درصد دوم هم واریز شود.
وزیر نیرو اضافه کرد: این شرایط یعنی در بخش آبرسانی و مشکلات روستایی بطور قطع تا آخر سال بخش عمده ای از مشکل این ۷۰۲ روستا حل خواهد شد. اتفاق خوب دیگری که رخ داد این بود که کشت پاییزه برای کشاورزانی که حقآبه دارند و همین طور آب آشامیدنی در ریسک قرار نگیرد.
اردکانیان اظهار داشت: تدارک تعدادی آب شیرین کن هم دیده شده است که کیفیت آب آشامیدنی با مشکل مواجه نشود و همین طور سازوکاری با مشارکت وزارت جهاد کشاورزی گذاشته شد که بصورت تفصیلی بررسی نمایند افرادی که کشت کردند و نیاز آبی دارند به چه ترتیبی مدیریت شود تا آب آنها تامین شود.
وی ادامه داد: دو سال سیلابی، تاب آوری را برای مواجه شدن با یکسال شدید خشک فوق العاده کاهش داد.
وزیر نیرو اظهار داشت: بارش در ایران یک سوم میانگین بارش جهانی است یعنی بارش جهانی بطور متوسط ۷۵۰ میلی متر و در ایران ۲۵۰ میلی متر بوده که آن هم در هر سال متغیر است، ما باید مصرف آب و الگوی کشت و شیوه های آبیاری خودرا باید متناسب با تغییرات اقلیم باشد.
اردکانیان درباب آخرین وضعیت منابع آب کشور و خوزستان و مضیقه های به وجود آمده، اظهار نمود: امروز پدیده تغییر اقلیم یک نظریه نیست بلکه واقعیت است و در دنیا به اندازه کافی دانشمندان نشانه هایی دال بر این که شرایط آب و هوایی و اقلیمی تغییر کرده است، دارند و کره زمین گرم تر شده است، شرایط حدی یعنی خشکسالی ها و ترسالی های شدید متعاقب هم در مناطقی از دنیا رخ می دهد.
وی افزود: در کشور و منطقه ما، تغییر اقلیم به میزان زیادی به این معناست که باید آماده مواجه شدن با شرایط حدی آب و هوایی باشیم.
وزیر نیرو با اشاره به این که بارش در ایران یک سوم میانگین بارش جهانی است تصریح کرد: بارش جهانی بطور متوسط ۷۵۰ میلی متر بوده که در ایران ۲۵۰ میلی متر است و باید این فکر را کنار بگذاریم که هر سال ۲۵۰ میلی متر بارش را داشته باشیم، چون ممکنست سالهای خشکی داشته باشیم که رقم از این مقدار خیلی کمتر باشد کما این که امسال حدود ۵۳ درصد نسبت به سال قبل کم بارش هستیم و همین طور نسبت به متوسط دوره طولانی مدت بیش از ۴۰ درصد پایین تر هستیم.
اردکانیان اضافه کرد: در ۴ سال قبل در سال اول و چهارم خشک ترین سال ها در ۵۰ سال اخیر کشور بود و سالهای دوم و سوم جزو ترسال ترین سال ها در ۵۰ سال اخیر بوده است و این شرایط به مدلول این است که باید برنامه ریزی خودمان را برای مواجه شدن با شرایط آبی تغییر دهیم و همین طور سازه ها را متناسب با این شرایط طراحی نموده و بسازیم. مصرف آب، الگوی کشت و روش های آبیاری باید متناسب با این شرایط باشد.
وی با اشاره وضعیت استان خوزستان، اشاره کرد: در خوزستان ورودی سدهای ما امسال در ابتدای سال نسبت به سال قبل ۱۰ میلیارد متر مکعب کمتر بوده یعنی بارش ها در استان خوزستان ۳۰ درصد کمتر از سال قبل بوده و در استانهای مجاوری که از آنجا آب به خوزستان وارد می شود حدود ۴۰ درصد بارش در آن استانها هم کمتر بوده است.
اردکانیان با اعلان اینکه امسال سال خشکی بوده است، اظهار داشت: سازمان آب و برق خوزستان قدمت زیادی دارد و این سازمان جزو غنی ترین شرکتها از نظر بنیه کارشناسی، تجربیات انباشته و تجهیزات و امکاناتی است بدین سبب تجربه بسیار بالایی در برخورد با پدیده های حدی یعنی خشکسالی های مفرط و ترسالی های شدید دارند.
وی ادامه داد: سازمان آب و برق خوزستان مانند هر سال و در ابتدای سال آبی یعنی مهر ۹۹ با همکاری جهاد کشاورزی، صنعت، محیط زیست، زیر چتر نمایندگی دولت، استانداری برنامه ریزی منابع و مصارف کردند که این آب موجود را باتوجه به پیش بینی ها چگونه عمل کنند که حقآبه حفظ شود و در اولویت اول آب آشامیدنی با مشکل مواجه نشود.
وزیر نیرو افزود: موضوع کشت برنج در استانهای مختلف مطرح بوده و عمل هم می شده است. در سال 1394 به پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی جز در استانهای شمالی کشور، این کشت ممنوع شده؛ البته به این معنا نبوده که کشت نمی شده بلکه کشت می شده، ولی مجاز نبوده است.
اردکانیان اظهار داشت: در سال قبل برای نخستین بار در قانون بودجه ۱۴۰۰ به این مساله پرداخت گردید که در تبصره ۸ بندی آمده که کشت برنج را با شرایطی مجاز کردند که البته به درستی آنرا به شرایط آبی هر استان موکول کردند و تصمیم گیری و تأیید این کار را بر عهده کارگروه سازگاری با کم آبی هر استان قرار دادند.
وی افزود: کشت برنج در سال قبل در استان خوزستان انجام شده و در سالهای قبل هم بوده است.
وزیر نیرو اشاره کرد: اتفاقی که امسال در خوزستان رخ داده این بود وقتی که رهاسازی ها از سد کرخه و سد دز برای پایین دست و رسیدن به تالاب هور و مصارف دیگر انجام می شد؛ به آن میزان نمی رسید و یکی از دلیلهای آن هم برداشت هایی بود که در میان راه انجام می گرفت و مشکلاتی را ایجاد کرد؛ گاهی ۷۰ متر مکعب در ثانیه بود، ولی آب نمی رسید که به ۹۰، ۱۱۰، ۱۳۰ و الان به ۱۶۰ متر مکعب در ثانیه از سد کرخه و حدود ۱۴۰ متر مکعب در ثانیه از سد دز رها می شود که آب به پایین دست هم رسیده است.
وی با اشاره به اقدامات دولت از هفته گذشته تصریح کرد: در سفری که جمعه گذشته هیأتی از معاونان وزارتخانه ها به خوزستان داشتند منجر به تصویب نامه ای در هیأت وزیران شد و با تاکید رییس جمهور اعتبارات خوبی برای سرعت دادن به طرح های آبی و پرداخت باقی مانده خسارت های مردم در سیلاب گذشته و سرعت دادن به برخی سازه های آبی در نظر گرفته شد و همین طور هیأتی روز گذشته جمعه به سرپرستی معاون اول رییس جمهور عازم خوزستان شدند که از کرخه و هور بازدید شده و شرایط از نزدیک دیده شد.
ادامه داردمنبع:

1400/05/03
12:37:21
5.0 / 5
214
تگهای خبر: تجهیزات , روستا , سازمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است